Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Gospodarski klub NSi (foto: nsi.si)
Gospodarski klub NSi

Pleskovič: Slovenija se je malo preveč zredila

Slovenija | 29.04.2012, 10:17 Izidor Šček

Slovenija je v politični krizi, gospodarska kriza pa ni tako huda, le nemudoma moramo začeti delati prave stvari, je ob robu posveta Gospodarskega kluba Nove Slovenije ocenil nekdanji direktor pri Svetovni banki Boris Pleskovič. Kot nujen prvi ukrep za izhod iz krize je omenil uravnoteženje proračuna, pri tem pa zavrnil navedbe sindikatov, da varčevanje duši gospodarsko rast.

Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi ministra iz vrst NSi Ljudmila Novak in Aleš Hojs so svoje videnje do sindikatov in varčevalnih ukrepov predstavili tudi Štefan Gosar iz Obrtno podjetniške zbornice, lastnik mednarodnega podjetja LE-tehnika Drago Lemut in Peter Stanovnik iz Inštituta za ekonomska raziskovanja.

„Ne govorite mi, da ne moreš rasti, če varčuješ, to je 'larifari',“ je kritičen Pleskovič. Prepričan je, da tudi, ko varčuješ, lahko dosežeš rast. „Slovenija se je malo preveč zredila in bo morala shujšati. Potem pa ko shujšaš, moraš jesti enakomerno.“ Pleskovič je kritičen tudi do največje slovenske državne banke NLB. „Svetovna banka ima deset tisoč uslužbencev in naredi 1,5 milijarde profita. NLB pa ima 8.200 uslužbencev, pa naredijo pol milijarde deficita na leto," je navedel Pleskovič. Pohvalil se je, da je bila največja slovenska banka NLB v času Demosove vlade dobro sanirana, danes pa je po njegovem mnenju zapravila toliko denarja, da bo treba večinski delež prodati ali pa obdržati le 25 odstotkov. Glede tajkunskih zgodb pa dodal, da bi bilo dobro, da bi država dala nekakšen zgled državljanom in bi nekaj tajkunov zaprla za 20 let. Takrat bodo ljudje tudi lažje pristali na varčevanje. „Če bo red, bodo ljudje pripravljeni žrtvovati od 10 do 15 odstotkov svoje plače ali pokojnine,“ je dejal. Okoli 600 do 700 milijonov evrov so po njegovih besedah pokradli pri gradnji Teš 6. „Če bi to privarčevali, ne bi potrebovali varčevalnega paketa,“ meni. Peterletova vlada je padla, ko je prepovedala tajkunske kredite. „Rekli smo, ne bomo dovolili tajkunskih kreditov, ker smo videli, kaj se je zgodilo v Rusiji. Kasneje pa se je denar delil na lepe oči. Tako je prišel do denarja tudi Kordež. Veste, kdo je pri nas največ pokradel? Največ so pokradli tisti iz Foruma 21, par milijard,“ je povedal in dodal, da se je ta vlada končno lotila pravih stvari, Pahor pa je bil v oblakih. „Skrbi pa me, kako to spraviti skozi. Le tako se bo namreč lahko povrnilo zaupanje ljudi. Javno mnenje je proti sindikatom javnega sektorja. Ne morejo stavkati policisti. Če bi stavkali v ZDA, bi bili naslednji dan na cesti.“ Dotaknil se je tudi negodovanja sindikatov, ki so se ustavili pri tem, da bo v razredih nekaj otrok več. „Sindikatom je treba povedati, naj nehajo zaustavljati državo. To je zločin proti državi, da se spotikajo ob malenkosti, ker ne vidijo velike slike.“

Štefan Grosar iz Obrtno podjetniške zbornice Slovenije pa je povedal, da se mora država lotiti tudi sive ekonomije. Najboljši recept za to je po njegovem plačevanje s plačilnimi karticami. Tudi sicer imajo obrtniki in podjetniki veliko idej, ki jih bodo še predstavili finančnemu ministru. „Eden prvih korakov je uvedba olajšave za vlaganja. Naslednji pa je uvedba pavšala z razumno obdavčitvijo. Sindikatom pa je treba povedati, da je treba najprej ustvariti, preden se lahko deli.“

Peter Stanovnik iz Inštituta za ekonomska raziskovanja je omenil pomembnost vlaganj v raziskave in razvoj. Pri nas za to namenjamo dva odstotka BDP, druge države, ki vlagajo še več, pa so zato še bolj uspešne. Pred državo vidi pet ključnih izzivov, med drugim nujnost konsolidacije javnih financ, sanacije bančnega sistema, reorganizacijo javnega sektorja, spodbujanje investicij, nato pa zagon gospodarstva.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...