Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

O družinskem zakoniku tudi Marijino delo

Politika | 21.03.2012, 16:38 Petra Stopar

V Marijinem delu – Gibanju fokolarov pozivajo h glasovanju proti družinskemu zakoniku, „ker ne podpira družine, je napisan površno, z veliko nedorečenostmi in pravnih lukenj, ki dajejo možnost zlorab“.

Anica Povirk iz Marijinega dela je v komentarju za naš radio še povedala, da družinski zakonik v temeljih spreminja pojmovanje družine. „Življenjski skupnosti ženske in moškega ne priznava posebnega pomena v snovanju družine, ne nudi zaščite materinstva in očetovstva,“ poudarja. S spremembo definicije otroka po zakoniku bo več kot 200.000 družin izgubilo status družine, saj imajo člane, ki so starejši od osemnajst let.

Otrok pride na svet mami in očetu in ima pravico, da ostane z njima

„Sami otroci tega ne morejo povedati, v parlamentu niso slišani, zato kot mama čutim, da je prav, da se odrasli zavzamemo za njihove pravice,“ dodaja in nadaljuje z besedami, da pravica do otroka ne obstaja, ampak je otrok vedno dar. „Zakonik daje istospolnemu paru pravico, da odloča o rojstvu otrok, kar daje široko pot nadomestnemu materinstvu in spodbuja trgovino z otroki. Otrok ne bo nikoli imel svoje matere. Mati, ki ga je donosila, bo v sebi vedno čutila veliko pomanjkanje, ker je otroka izgubila. Poleg tega otrok mogoče ne bo nikoli izvedel, kdo sta njegova biološka starša.“

'Proti' tudi zaradi sprememb v izobraževalnih programih

V Gibanju fokolarov nasprotujejo načrtovani „prevzgoji“ otrok v šolah, ki je v nasprotju z voljo velike večine staršev. „Če bi bil zakonik sprejet, bi naše otroke spodbujali k eksperimentiranju s spolno usmerjenostjo, s tem, da jih poučujejo, da si lahko spol šele izberejo, kar smo lahko že zasledili v naših šolah, in temu odločno nasprotujemo.“

Tudi pristojnost CSD-jev zelo široka

Povirkova poudarja, da v zakoniku ni najmanjše omejitve, v katerih primerih in kdaj lahko Centri za socialno delo posežejo v družino in zaslišijo otroka. Boji se, „da je tu na široko odprto polje novih posegov države v družino, ki lahko ima zelo hude posledice, tako za otroka kot za njegove starše“.

Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...