Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Roditeljska pravica zgolj v enem členu družinskega zakonika

Politika | 16.03.2012, 12:06 Petra Stopar

Med organizatorji referendumske kampanje, ki opozarjajo na slabosti družinskega zakonika, je tudi politologinja Tanja Jenko. Prepričana je, da zakonik samo povzema obstoječo zakonodajo in prinaša novosti le homoseksualnim. Prav tako uvaja pojme, ki lahko državljane zavedejo, kot so partner, partnerska skupnost in zunajpartnerska skupnost, ter umika pojem roditeljska pravica in ga nadomesti s pojmom starševska skrb.

Družinski zakonik škodi otrokom in družinam, zato Jenkova poziva h udeležbi na referendumu in glasovanju 'proti'. Kot še dodaja, nekaterih otrok sploh ne obravnava, tisti s posebnimi potrebami so tako omenjeni le v povezavi z nekim drugim zakonom. „Zelo pa se je zakonodajalec potrudil z umeščanjem homoseksualnih parov v zakonik,“ navaja politologinja, ki je tudi aktivna članica Civilne iniciative za družino in pravice otrok.

Vključitev istospolnih v zakonik pa po njenem mnenju oropa heteroseksualno zvezo posebnega pomena za osnovanje družine. „Ne priznava ji dejstva, da je edina zmožna rojevanja, s tem pa nadaljevanja rodu in naroda.“

Zakonik po njenih besedah ne priznava vezi med roditelji in rojenimi, s tem ko namesto besed 'roditeljska pravica' uvaja pojem 'starševska skrb'. Poleg tega pa za homoseksualne pare uvaja pojma partnerska in zunajpartnerska skupnost, kar lahko ljudi zmede, „da ne vedo, o kom točno je reč, saj lahko razumejo, da gre za zvezo med moškim in žensko in ne za zvezo med osebama istega spola“.

Preverili smo, kako je z roditeljsko pravico v obstoječem Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Ta je omenjena v najmanj desetih členih, prvič v drugem odstavku 4. člena, ki se glasi: „Zaradi zdrave rasti, skladnega osebnostnega razvoja in usposobitve za samostojno življenje in delo imajo starši pravice in dolžnosti, da skrbijo za življenje, osebnostni razvoj, pravice in koristi svojih mladoletnih otrok. Te pravice in dolžnosti sestavljajo roditeljsko pravico.“ In še: „Roditeljska pravica pripada skupaj očetu in materi.“ Opredelitve pojma 'starševska skrb' ni zaslediti.

V Družinskem zakoniku je roditeljska pravica omenjena zgolj med prehodnimi in končnimi določbami, v 295. členu, ki se nanaša na odločbo o podaljšanju roditeljske pravice. Pojem starševska skrb pa je na novo uveden in je zato natančno opredeljen v 8. členu kot „celota obveznosti in pravic staršev, da v skladu s svojimi zmožnostmi ustvarijo razmere, v katerih bo zagotovljen celovit otrokov razvoj“. In še: „Starševska skrb pripada skupaj obema od staršev.“ Vsebina je podrobneje opisana v 140. členu: „Starševska skrb so obveznosti in pravice staršev, ki se nanašajo na skrb za otrokovo življenje in zdravje, njegovo vzgojo, varstvo in nego, nadzor nad otrokom in skrb za njegovo izobraževanje, ter obveznosti in pravice staršev, ki se nanašajo na zastopanje in preživljanje otroka ter na upravljanje njegovega premoženja.“

Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...