Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Merše: Ankete kažejo na tesen izid – šteje vsak glas

Politika | 15.03.2012, 13:28 Petra Stopar

V kampanji proti družinskemu zakoniku sodeluje tudi društvo Družinska pobuda, ki je še v zadnjem trenutku hotelo s kompromisom preprečiti razpis referenduma, a je predlog naletel na gluha ušesa zagovornikov zakonika. Zdaj, ko bomo o zakoniku 25. marca odločali državljani, pa pozivajo, naj uresničimo svojo državljansko pravico in se glasovanja udeležimo.

Res je, zakonik je tako slab, da o njem moramo odločati na referendumu, poudarja predsednik Družinske pobude Tomaž Merše. Zakaj? „Zakonik življenjski skupnosti med moškim in žensko ne priznava pomena, ki ga ima za obstoj družbe in jo izenačuje z drugimi skupnostmi, ki same ne morejo posredovati življenja. Zakonik odpira pot do posvojitve katerega koli otroka v istospolne skupnosti in take otroke načrtno prikrajša za očeta ali mamo,“ pojasnjuje za Radio Ognjišče.

In čeprav, kot dodaja Merše, zagovorniki govorijo drugače, pa posvojitev s strani istospolnih v zakoniku ni omejena le na biološke otroke njihovih partnerjev, kar lahko preberemo v členu 217. S tem, ko je istospolni par izenačen z zakoncema tudi pri svobodnem odločanju o rojstvu otrok, pa 60. člen omogoča podlago za uzakonitev umetnega oplojevanja lezbijk, ki v reprodukcijskem smislu nimajo medicinskih razlogov za upravičevanje umetne oploditve, in trgovino z otroki. Geji pa bodo o rojstvu otrok odločali lahko le preko nadomestnega materinstva, opozarja Merše. „To je najem ženske, ki donosi otroka, ki je v svojem bistvu trgovina z otroki in nič drugega.“

Zakonik tudi uvaja skoraj policijski nadzor nad družino in vdira v njeno zasebnost, podobno kot v Civilni iniciativi za družino in pravice otrok opozarjajo v Družinski pobudi. „V 181. členu daje Centrom za socialno delo pooblastilo, da lahko otroke samovoljno, le na podlagi lastne presoje o koristi otroka, zaslišujejo o razmerah v družini, brez vednosti in brez soglasja staršev, ki ne bi imeli niti možnosti vpogleda v zapisnike.“ Si predstavljate, do kakšnih zlorab lahko pride, se sprašuje Merše in predlaga, da si sporne člene preberemo, saj smo zakonik že prejeli na dom.

Ob tem spominja, da čeprav so v svoj predlog kompromisa v Družinski pobudi vključili varovalke, ki bi preprečile, da bi istospolni pari lahko zlorabili umetno oplojevanje in trgovino z otroki, ter še nekatere druge spremembe, so stranke, ki podpirajo zakonik, zavrnile že samo možnost pogovora o kakršnemkoli kompromisu. To po besedah Meršeta pomeni, „da je za zagovornike zakonika zelo pomembno, da ravno vse te sporne določbe v njem ostanejo, z vsemi posledicami, ki jih prinašajo“.

Po mnenju nasprotnikov zakonika se moramo še posebej zavedati, da je „lobi istospolnih ekstremistov in tistih, ki si želijo nadzora nad našimi družinami močan, dobro organiziran in ima močno medijsko podporo, kar lahko vidimo vsak dan“.

Zato pozivajo k udeležbi na referendumu in glasovanju proti. „Ankete kažejo, da bo izid zelo tesen, zato bo pomemben vsak glas. Poskrbite, da ne bo manjkal ravno vaš,“ zaključuje predsednik društva Družinska pobuda.

Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...