Poslanka SDS Alenka Jeraj
Jeraj: Družinski zakonik je eksperiment
Politika | 15.03.2012, 11:46 Petra Stopar
H glasovanju proti na referendumu 25. marca so znova pozvali v največji koalicijski stranki – SDS. Poudarjajo, da bi zakonik sicer rešil kakšno zagato, s katero se srečujemo, vendar prinaša več slabih rešitev, zaradi česar ga ne moremo podpreti.
V imenu SDS-a poslanka Alenka Jeraj v video nagovoru na spletni strani stranke pojasnjuje, da so se v obdobju prve vlade Janeza Janše izboljšale možnosti za usklajevanje poklicnega in družinskega življenja. Vlada je tudi spodbujala starševstvo in družine, uvedle so se stanovanjske olajšave in mnogi drugi ukrepi. „Po desetletjih se je tako začelo povečevati število rojstev, povečala se je vključenost v vrtce, naredili so se pomembni koraki za preprečevanje nasilja v družini.“
Kot nadaljuje, so bili na pravi poti, da ustvarijo prijetnejše okolje za otroke in družine, ki prinaša svetlo prihodnost. S ciljem, ki si ga je vlada Boruta Pahorja zadala pri posodobitvi družinske zakonodaje, po mnenju Jerajeve ne bi bilo nič narobe, „če ne bi zaradi podrejanja le-temu želela vlada izenačiti vse vrste skupnosti in nas prepričati, da različne vrste skupnosti v resnici niso različne“.
Jerajeva je še dodala, da je ta družinski zakonik eksperiment: „Ne prinaša statusa družine enostarševskim, reorganiziranim, ovdovelim in ostalim oblikam družine, temveč z izključujočo definicijo diskriminira različne oblike družine. Dodatne pravice prinaša le istospolnim skupnostim. V ničemer ne izboljšuje položaja otrok, uvaja pa nesorazmerno vmešavanje države v družinske razmere, brez dodatnih preventivnih ukrepov za družinsko politiko. Smo proti razvrednotenju družine, zakonske zveze in zunajzakonske skupnosti.“
V SDS-u so proti zakoniku tudi zato, ker ne določa minimalnih kriterijev za korist otroka pri posvojitvah. Prav tako so proti „socialni diskriminaciji otrok v enostarševskih družinah“, poudarja poslanka. Ne le zakonski, ampak tudi zunajzakonski skupnosti, ki je v zadnjih letih v Sloveniji zelo razširjena, zakonik priznava „manj pravic kot istospolni partnerski skupnosti“.