Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Teden boja proti raku

| 05.03.2012, 13:38 Petra Stopar

Brez kajenja, brez tveganega uživanja alkoholnih pijač, z zdravo prehrano, s telesno dejavnostjo, ki jo izvajamo vsak dan, če se le da vsaj pol ure na dan, in če se le da, izogibanje stresu. To so priporočila za boj proti raku, ki jih je v pogovoru z nami poudarila družinska zdravnica dr. Jana Govc Eržen.

Začel se je Teden boja proti raku, v katerem zdravstvene ustanove in organizacije osveščajo o pomembnosti zdravega življenjskega sloga za preprečevanje te bolezni. Nasvete, kako zmanjšati ogroženost za raka, prinaša poseben evropski kodeks, v Sloveniji poimenovan kot Enajst priporočil proti raku.

V Sloveniji je lani po ocenah registra raka za rakom na novo zbolelo približno 13.300 ljudi, med njimi več kot polovica zaradi katerega od petih najpogostejših rakov, ki so na debelem črevesu in danki, na pljučih, na dojki, prostati ali na koži. Kje so vzroki za obolevanje? Medicina natančnega odgovora na to vprašanje nima. Družinska zdravnica in zunanja strokovna sodelavka celjskega zdravstvenega zavoda dr. Jana Govc Eržen, sicer predsednica strokovnega odbora Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna nam je v pogovoru pojasnila: „Vzroka za nastanek rakavih bolezni v 80 odstotkih ne poznamo. Lahko pa dejavniki tveganja možnosti za nastanek povečajo, tako kot družinska obremenjenost.“

Zato je pomembno voditi kakovosten življenjski slog, kamor po besedah Govc Erženove uvrščamo naslednja področja: „Zdravo prehrano, zdravo in varno telesno dejavnost, ki naj bo vključena v naše življenje prav vsak dan, opazovanje svojega telesa, ki ga vsak posameznik najbolje pozna, in takrat, ko opazi, da se nekaj spreminja, da nekaj ni tako, kot bi moralo biti, naj pravočasno obišče svojega zdravnika.“

Med priporočili je tudi opustitev kajenja, omejena uživanje alkohola, previdnost pri delu z nevarnimi snovmi, preventivna cepljenja. Specialistka splošne medicine kot izjemno pomembno poudarja to, da je „treba upoštevati navodila svojih osebnih zdravnikov ter se vključevati in odzvati na vabila na preventivne preglede. V Sloveniji jih imamo kar nekaj, to so preventivni pregledi, s pomočjo katerih dovolj zgodaj odkrivamo nekatere kronične bolezni, med katerimi so tudi rakave. Te so namreč tiste, zaradi katerih se zgodi največ prezgodnjih smrti, torej tistih pred 65. letom starosti.“

Kmalu bomo morali spet paziti tudi na izpostavljanje soncu, ter se zavedati, da tudi sončenje v solarijih ni varno. „Tudi rak kože je v porastu,“ dodaja prim. asist. Jana Govc Eržen.

Več o prireditvah ob letošnjem Tednu boja proti raku pa na tej povezavi.

Zakonca: vsak zase, ali skupaj (photo: Milan Popovic / Unsplash) Zakonca: vsak zase, ali skupaj (photo: Milan Popovic / Unsplash)

Sta za poživitev odnosa?

Po mesecih razvoja in molitve je prva slovenska katoliška aplikacija za pare, NajinEp, končno na voljo uporabnikom Androida. Prihaja ravno v času, ko nas poletje vabi, da obnovimo in poglobimo ...

Razpoke v tleh zaradi suše (photo: Robert Božič) Razpoke v tleh zaradi suše (photo: Robert Božič)

V boju s sušo je edini učinkoviti ukrep namakanje

Včeraj so v javnost prišla navodila, kako naj kmetje ublažijo posledice suše v kmetijstvu, ki so jih nekateri mediji, v želji po čimvečjem številu klikov prenapihnili s klikbajt naslovi. Šlo je za ...