Logotip - Dijaška organizacija Slovenije
Dijaki pričakujejo vrnitev štipendij
Politika | 21.02.2012, 15:28 Petra Stopar
Z novo socialno zakonodajo so se ukinile tudi državne štipendije za dijake, ki še niso dopolnili 18 let, oziroma jim ta pravica miruje do polnoletnosti. Namesto tega so družine teh dijakov upravičene do višjih otroških dodatkov. A po mnenju Dijaške organizacije Slovenije je to krivično, zato je okoli 30 dijakov na pustnem shodu novo vlado pozvalo k rešitvi problematike.
Po novi zakonodaji je državna štipendija za dijake, ki 1. januarja še niso izpolnili 18 let, v mirovanju. Družine z nepolnoletnimi dijaki lahko zdaj, če seveda izpolnjujejo pogoje, dobivajo višji otroški dodatek. A ta razlika še vedno ne pokrije v celoti izgubljene štipendije, opozarja predsednik Dijaške organizacije Slovenije Mitja Lešnik. Štipendija je prej po njegovih besedah znašala okoli 137 evrov, otroški dodatek pa se je povečal za 54 evrov. In kot dodaja, je razlika 80 evrov manj. „In dijaki že dlje časa opozarjamo na to problematiko, da se na tak način ne bo smelo ločevati dijakov na mladoletne in polnoletne. Zato smo zbirali tudi podpise, ki jih bomo poslali v Državni zbor, zato nas bo jutri sprejel podpredsednik Državnega zbora,“ je povedal v pogovoru za Radio Ognjišče.
Na današnji pustni torek so dijaki oblekli kartone z napisi don Kihot, saj kot pravi Lešnik, „že dlje časa opažamo, da se borimo kot z mlini na veter, tako kot se je boril don Kihot“. Sprehodili so se mimo Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter do Državnega zbora, kjer so opoldne v zrak spustili balone in s tem ponazorili, kako je država v zrak izpustila štipendijo. Te so bile po Lešnikovem mnenju namenjene izobraževanju, medtem ko je otroški dodatek namenjen predvsem stroškom, ki bremenijo starše. „Štipendija pa predvsem to, da si dijaki plačujejo malico v šoli, da imajo prevozu v šolo in domov, za dijaške domove, za ekskurzije, šolske potrebščine … To so zdaj veliki stroški, ki so jih dijaki večinoma nosili sami, zdaj pa bodo te stroške enostavno morali prevzeti starši.“
Kot dodaja predstavnik slovenskih dijakov, se s izgubo državnih štipendij za vse dijake izgublja tudi zavest in občutek za ravnanje z lastnim denarjem, saj so prejemniki otroških dodatkov starši in ne oni. Lešnik pa tudi verjame, da se premier Janez Janša nagiba k povrnitvi štipendij.