Slavi KoširSlavi Košir

Preprečevanje nasilja na šolah

Sociala | 16.02.2012, 10:20 Petra Stopar

Nasilje na šolah, predvsem srednjih, je čedalje bolj prisoten in zaskrbljujoč pojav. Vsaj polovica dijakov je že bila žrtev ali verbalnega ali fizičnega nasilja, kaže raziskava iz leta 2009. Žrtve pa niso le vrstniki, ampak tudi profesorji. Ti podatki so spodbudili Dijaško organizacijo, da skupaj s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture začne projekt za preprečevanje nasilja na šolah.

V sklopu projekta z naslovom Ne!Nasilje je na sredini okrogli mizi v Ljubljani predsednik Dijaške organizacije Slovenije Mitja Lešnik povzel najpogostejše oblike nasilja: „V obliki obrekovanja in žaljenja, se pravi, gre za posredno obliko nasilja. Zelo zanimiv podatek se nam je zdel, da je bila trpinčena že skoraj polovica dijakov, vzroke za to pa so dijaki našteli predvsem stres, ljubosumje in posameznikov videz.“ Visok odstotek dijakov profesorje napada zaradi pomanjkanja avtoritete in spoštovanja do odrasle osebe. So pa sodeč po raziskavi tudi profesorji nasilni: „Petdeset odstotkov dijakov je že bilo trpinčenih s strani profesorjev,“ navaja Lešnik.

Dojemanje nasilja je različno, ocenjuje namestnik varuhinje človekovih pravic Tone Dolčič. „Za nekoga je nasilje ignoranca učitelja, za nekoga drugega je nasilje izposojanje učnih pripomočkov ...“

Da je nasilje na žalost postalo del vsakdana in ga lahko spremljamo tudi prek medijev, ko pogosto storilci niso kaznovani, ugotavlja varuh dijakovih pravic Gregor Tim Grünfeld, zato je po njegovih besedah v takih okoliščinah nasilje zelo preprosto prezreti: „Ko me je dijak prosil za pomoč, ker ga profesor ni upošteval pri njegovih pritožbah, da je žrtev psihičnega nasilja, ker ga sošolci ozmerjajo in se iz njega norčujejo. Ob obisku šole sem se pogovoril tudi s profesorjem in ta mi je na vprašanje, zakaj ob pritožbah ni posredoval, odgovoril, da to ni nič nenavadnega, da se to dogaja vsak dan,“ je opisal primer.

Tudi po mnenju direktorice Urada za razvoj šolstva na šolskem ministrstvu Andreje Barle Lakota je šolsko nasilje močno povezano z dogajanjem v širši družbi. Predstavnica sveta staršev na Gimnaziji Jožeta Plečnika v Ljubljani Nataša Kajzer Vukša pa je dejala, da se pogosto pozablja, da so dijaki psihično nezreli, da bi sami reševali primere nasilja, zato si želi, da bi starši bolj posredovali in si ne zatiskali oči.

Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...