Kampanja za družinski referendum se začne 24. februarja
Politika | 13.02.2012, 11:07 Petra Stopar
Kot smo že poročali, bo na materinski dan, 25. marca, hkrati z nadomestnimi lokalnimi volitvami v Ljubljani po vsej državi tudi referendum o družinskem zakoniku. Uradna kampanja se bo začela 24. februarja.
Začeli teči roki za volilna opravila
Referendumsko vprašanje se bo glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi družinski zakonik, ki ga je sprejel državni zbor na seji 16. junija 2011?
Vsi, ki nameravajo pred referendumom nagovarjati volivce o tem, kako naj glasujejo, se morajo za organizacijo kampanje prijaviti do 29. februarja. Do tega datuma morajo tudi odpreti posebne transakcijske račune, na katerih bodo zbirali sredstva za financiranje kampanje. Pravila so večinoma enaka kot za volilno kampanjo, torej se za slednjo štejejo oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivcev pri glasovanju.
Janša: Vlada v kampanji ne bo sodelovala
Poleg Civilne iniciative za družino in pravice otrok so svoje sodelovanje jasno napovedali že v nekaterih parlamentarnih strankah, kot npr. v Novi Sloveniji. „Mogoče pa bo negativen izid referenduma lepa priložnost, da ta Družinski zakonik še izboljšamo,“ je na petkovi seji Državnega zbora ob potrditvi datuma za referendum menil poslanec NSi Matej Tonin.
Tudi v zagovornici zakonika Pozitivni Sloveniji so jasno sporočili, da se bodo aktivno vključili v kampanjo „in z močjo argumentov prepričali ljudi, da se na referendumsko nedeljo, zanimivo na materinski dan, odločijo za otroke in njihove pravice. Zato pozivam tudi, upam, danes imenovano Vlado Republike Slovenije, da se zaradi zaščite teh pravic aktivno vključijo v kampanjo in podprejo Družinski zakonik,“ je novo vlado pozval poslanec PS Roman Jakič.
A premier Janez Janša je že napovedal, da se vlada v kampanjo ne bo vključevala in da imajo koalicijske partnerice o tem vprašanju različna stališča.
Tudi naslednik ministra Ivana Svetlika, ki te dni prevzema resor, pristojen za družino, Andrej Vizjak (SDS), je v svoji predstavitvi pojasnil: „Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, vsaj tako kot je stališče sedanjega ministra oziroma vlade, ne bo aktivno vključilo v kampanjo in seveda rešitev, kakršnakoli bo, bo seveda za nas zavezujoča vsaj neko obdobje, formalno eno leto, neformalno pa lahko v tistih ključnih problematičnih rešitvah tudi dlje. Sam osebno menim, da Družinski zakonik vsebuje vrsto dobrih rešitev, nespornih rešitev, o katerih ni bilo nobene polemike, nobene dileme in prav bi bilo ob taki ali drugačnem razpletu referenduma to tudi čim prej uveljaviti.“
Če bo zakonik zavrnjen, Državni zbor v letu dni od referenduma ne sme sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju z referendumskim izidom.