Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Tischlerjeva nagrada Rudiju Vouku (foto: Matjaž Merljak)
Tischlerjeva nagrada Rudiju Vouku

Odvetnik Vouk je Tischlerjev nagrajenec

| 24.01.2012, 00:36 Matjaž Merljak

Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta v ponedeljek, 23. januarja 2012, v Tischlerjevi dvorani Slomškovega doma v Celovcu podelila 33. Tischlerjevo nagrado odvetniku mag. Rudiju Vouku "za zgledno pokončno držo in dosledno dejavno skrb za pravice koroških Slovencev v politiki, šolstvu, kulturi in gospodarstvu".

Nagrado od leta 1979 podeljujeta Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) in Krščanska kulturna zveza (KKZ). Poimenovana je po ustanovitelju Narodnega sveta in prvem ravnatelju Slovenske gimnazije dr. Jošku Tischlerju.

Odvetnik Rudi Vouk je dobro poznan med slovensko skupnostjo na Koroškem, kar je potrdila tudi polna dvorana Slomškovega doma s številnimi slovenskimi in avstrijskimi visokimi gosti.

Med njimi so bili predsednik slovenskega ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič, podpredsednica državnega zbora Ljudmila Novak, poslanci Jožef Horvat, Alenka Jeraj in Franc Pukšič, državni sekretar pri Uradu za Slovence po svetu dr. Boris Jesih, škofa Schwarza je zastopal stolni dekan prelat msgr. Michael Krištof, predsednik Mohorjeve in rektor Doma prosvete Sodalitas v Tinjah Jože Kopeinig, ravnatelji slovenskih srednjih šol na Koroškem, predstavniki gospodarstva in civilne družbe.

Slavnostne podelitve nagrade se je udeležil tudi predsednik SSO – Sveta slovenskih organizacij dr. Drago Štoka, ki se je isti dan srečal z vodstvom Narodnega sveta koroških Slovencev. S predsednikom NSKS dr. Valentinom Inzkom se je Štoka dogovoril za nadaljnje stike med obema krovnima organizacijama in za nadaljnje korake v korist slovenske narodne skupnosti v Avstriji in v Italiji.

Polna Tischlerjeva dvorana Slomškovega doma
Polna Tischlerjeva dvorana Slomškovega doma © Matjaž Merljak

Čezmejno in domačo slavo pa si je pridobil s svojimi uspehi pred avstrijskim ustavnim sodiščem, ki ga zaposloval več kot deset let in skoraj vedno je tudi zmagal. Prvo pritožbo je vložil leta 2001 na osnovi 7. člena Avstrijske državne pogodbe. Sodišče je takrat odločilo, da je treba dvojezične krajevne table postaviti v krajih, kjer vsaj deset odstotkov prebivalstva govori slovenščino. Po dolgoletnem izigravanju in izpodkopavanju sklepa ustavnega sodišča je avstrijska politika šele leta lani (2011) sprejela ureditev z vsega skupaj 164 dvojezično označenimi naselji na avstrijskem Koroškem.

Predsednik NSKS dr. Valentin Inzko je v nagovoru mag. Rudija Vouka izpostavil kot vzoren primer pripadnika narodnostne skupnosti: Mag. Vouk je lep primer pripadnika narodnostne skupnosti, ki je bil celo svoje življenje aktiven, od mladih let in ki ni nikoli gledal na uro ali pa na plačilo. Dajal nam je vsem pogum in optimizem in to tudi tedaj, ko je doživel najhujše napade.

Sonja Kert-Wakounig, gospa Vouk, Rudi Vouk in Valentin Inzko v družbi zbora Srce
Sonja Kert-Wakounig, gospa Vouk, Rudi Vouk in Valentin Inzko v družbi zbora Srce © Matjaž Merljak
Predsednica KKZ mag. Sonja Kert-Wakounig je povedala, v čem se nagrajenec odlikuje: Pomen vztrajnega pravnega in političnega dela mag. Rudija Vouka za koroške Slovence je izreden in pušča pozitivne sledove na številnih področjih: na sodiščih, na občinskih in drugih uradih, v vrtcih, šolah, društvih, kulturnih domovih, na koroškem političnem in gospodarskem prizorišču, predvsem pa na naših jezikovno-kulturnih spomenikih v obliki dvojezičnih krajevnih napisov.

Mag. Rudi Vouk je v zahvali omenil, da mu nagrade ne bilo potrebno podeliti, če bi Avstrija spoštovala svojo lastno ustavo: Nimam kakih posebnih zaslug za kulturni razvoj naše narodne skupnosti, nisem storil nič posebnega na gospodarskem področju, nisem odkril nič novega, kar bi nas na vsem lepem spravilo bistveno naprej. Bil sem samo dovolj trmast pravnik, ki je verjel, da mora to, kar piše v ustavi, imeti tudi veljavo. Če ne bi verjel, da to, kar piše v ustavi, tudi velja, bi zgrešil svoj poklic.

Nagovor sta imela tudi univerzitetni profesor dr. Theodor Öhlinger z Inštituta za državno in upravno pravo na Dunajski univerzi in univ. dipl. prav. prof. dr. Lojze Ude, predsednik Zveze društev pravnikov.

Na prireditvi je zapel MePZ Srce iz Dobrle vasi, od koder izhaja mag. Rudi Vouk. Zbor vodi Peter Slanič.

Ob podelitvi Tischlerjeve nagrade so podelili tudi nagrade govorniškega natečaja. Zmagala je Dion Rop, dijakinja prvega letnika Dvojezične trgovske akademije Celovec.

Več sledi v prihodnjih dneh.

Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...