Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Civilna iniciativa bo vložila podpise za družinski referendum, ker pobuda za kompromis ni uspela

Cerkev na Slovenskem | 02.02.2012, 12:21 Petra Stopar

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok bo jutri opoldne v Državni zbor vložila 42.000 podpisov za razpis referenduma o spornem družinskem zakoniku. Kompromisni predlog, ki je v teh dneh prišel s strani Društva Družinska pobuda, je namreč pri nekaterih političnih strankah naletel na gluha ušesa.

Možnosti, da ne bi šli na referendum, tako ni več. Kot pravi predsednik Družinske pobude Tomaž Merše, ki je kompromisni predlog predstavila v ponedeljek, so stranke, ki podpirajo zakonik, zavrnile že samo možnost za pogovore za iskanje kompromisa, s katerim bi prihranili štiri milijone evrov: „Isti ljudje, ki so še pred nekaj tedni referendum o družinskem zakoniku razglašali za kršitev človekovih pravic, opozarjali na nedopustnost odločanja večine o pravicah manjšine in na stroške referenduma, zdaj zavračajo že samo možnost pogovora za iskanje rešitev, s katerimi bi se referendumu lahko izognili, in celo pozivajo na referendum.“

Kot je dejal, so pobudo za iskanje kompromisa podprle SDS, NSi in SLS, torej manj kot polovica poslancev. Pozitivna Slovenija, SD in Lista Virant sprejeti zakonik podpirajo.

Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc meni, da je bil kompromisni predlog tak, da bi se lahko izognili referendumu, a da žal v Sloveniji ni dovolj politične volje in pripravljenosti „niti za minimalen dogovor“.

Spomnimo, da je Družinska pobuda med drugim predlagala, da se 3. členu o zakonski zvezi doda pomen zakonske zveze, ki je v zasnovanju družine. Iz zakonika bi tudi črtali 6. člen o zunajpartnerski skupnosti.

Na neuspeh pobude se je odzval tudi predsednik Sveta katoliških laikov Tilen Mlakar. Za naš radio je povedal, da je zavračanje dialoga že na samem začetku zgovoren znak za alarm, in da se morajo v PS, SD-ju in na Virantovi listi vprašati, kaj zavračajo: „In tu pridemo do kar pretresljivih zaključkov. Za zagovornike družinskega zakonika se na primer zdi nesprejemljivo, da bi v času demografske krize zvezi med moškim in žensko priznali kakršnekoli pomembnost zaradi sposobnosti zasnovanja družine in posredovanja življenja. In zavračajo, da bi zakonik priznal pomembnost očetovstva in materinstva za otrokovo spočetje za razvoj in vzgojo.“

Primčeva iniciativa bo podpise za referendum vložila v petek, 3. februarja ob 12.00, prizadeva pa si, da bi bilo glasovanje o zakoniku na eno od marčevskih nedelj, sočasno z nadomestnimi županskimi volitvami.

Cerkev na Slovenskem, Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...