Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Akcija
Akcija "Bodi nedosegljiv ... "poteka od 23. do 27. januarja

Nevarna uporaba mobilnega telefona med vožnjo

Slovenija | 23.01.2012, 14:29 Petra Stopar

Ali ste v skupini ljudi, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon? Če je vaš odgovor „da“, ste že bolj verjeten kandidat za povzročitev prometne nesreče. Telefoniranje namreč podaljšuje reakcijski in zavorni čas, predvsem pa vozniki zaradi njega manj zaznavajo okolico in promet. Če že morate opraviti klic, se raje ustavite ob poti, a na ustreznem mestu. Na voljo so tudi naprave za prostoročno telefoniranje.

Da bi opozorila na nevarnost tega početja, je Javna agencija RS za varnost prometa začela obširno kampanjo z naslovom Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ. Celotna preventivna akcija bo temeljila na osveščanju in dvigu varnostne kulture voznikov. Akcija bo interdisciplinarna, s sodelovanjem različnih subjektov, od Policije, Ministrstva za šolstvo in šport, Ministrstva za zdravje, Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, nevladnih organizacij, do glavnih mobilnih operaterjev v Sloveniji in zastopnikov mobilnih telefonov.

Slovenska zakonodaja v 35. členu Zakona o pravilih cestnega prometa prepoveduje uporabo naprav, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. V 3. odstavku je vozniku izrecno dovoljena uporaba naprave za prostoročno telefoniranje. Za voznike, ki se ravnajo v nasprotju z zakonsko določbo, je predpisana globa 120 €.

„Policisti nemočni“

Vesna Marinko z Javne agencije RS za varnost prometa je na novinarski konferenci opozorila, da je med govorjenjem po telefonu tveganje za nastanek prometne nesreče kar štirikrat večje: „Če voznik telefonira med vožnjo, je enako kot če bi imel 0,8 promila alkohola v krvi. Namreč, resen telefonski pogovor voznika povsem 'okupira'. Dokazano je, da človek ne more uporabljati dveh miselnih operacij naenkrat.“

Da se med vožnjo z motečimi dejavniki poveča reakcijski čas, in to kar za 100 odstotkov, so dokazali na testiranjih v Centru varne vožnje Vransko. „Kaj pomeni 100 odstotkov? Pri 50 kilometrih na uro to pomeni, da se je reakcijska pot s 14 metrov povečala na 28 metrov. To pa je tisti problem, na katerega je treba opozoriti,“ poudarja inštruktor varne vožnje Brane Legan.

Sodelujoči na novinarski konferenci Javne agencije RS za varnost prometa; foto: PG
Sodelujoči na novinarski konferenci Javne agencije RS za varnost prometa; foto: PG © Petra Gorše

V Sloveniji po podatkih raziskave podjetja Aragon mobilni telefon med vožnjo uporablja dobra četrtina voznikov, najsi bo to pogovor ali pisanje sporočil, le tretjina od teh pa jih uporablja prostoročno napravo. V povprečju klic traja 8 minut. Ivan Kapun z Generalne policijske uprave je pojasnil, da je telefoniranje med slovenskimi vozniki vedno bolj prisotno, saj je policija lani zaradi tega izdala več kot 17.000 glob. Kapun še opozarja, da „telefoniranje med vožnjo bistveno zmanjšuje zbranost voznika in s tem pripomore k temu, da spregleda kakšno pomembno prometno signalizacijo, da potem prepočasi reagira na določene nepredvidljive situacije v prometu in to lahko pripelje do hudih prometnih nesreč“.

Ker raziskave kažejo, da kar 57 odstotkov klicev opravimo med vožnjo, je edino pravilno in tudi varno, da se v primeru nujnega pogovora ustavimo na postajališču, ugasnemo vozilo in klic opravimo v miru.

Prostoročni sistem naj ne bi bil dobro nadomestilo mobilnega telefona

Če že morate opraviti pogovor, je dovoljena in priporočljiva uporaba naprave za prostoročno telefoniranje. A testi na simulatorjih so pokazali, da pomembnih razlik, ali uporabljate prostoročni sistem ali telefonirate kot večina voznikov s telefonom v rokah, ni. Bistvo je namreč, da človek ni sposoben hkrati opravljati dveh zahtevnih miselnih operacij, ampak jih dela eno za drugo.

Vseeno mobilni operaterji sodelujejo v preventivni akciji s ponudbami prostoročnih naprav. „Ponudba Telekoma Slovenije 'Vozi varno' je uporabnikom že na voljo, trajala pa bo v času akcije 'Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ'. Na ta način želimo spodbuditi uporabnike k razmisleku, ali morajo med vožnjo res telefonirati, in če je odgovor 'da', da to storijo varno. Za to potrebujejo ustrezno opremo, ki sicer nekaj stane, vendar je to investicija za življenje. Mi pa jih pri tem nagradimo s posebnim popustom,“ je napovedal Zoran Savić s Telekoma.

Andrej Krajner s Simobila pa je svetoval: „Ustavite se. Če pa ne gre drugače, pa uporabljajte napravo za prostoročno telefoniranje. Ne pozabiti na številko 112, ki rešuje življenja.“

Slovenija, Politika
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...