Pred končnimi odločitvami o koaliciji je pričakovati pogovore predvsem desnosredinskih strank
Slovenija | 08.01.2012, 10:12 Izidor Šček
V drugem tednu letošnjega leta naj bi Slovenija le dobila novo vladno koalicijo. Ali bo to levosredinska vlada, ki jo bo vodil Zoran Janković, ali desnosredinska vlada na čelu z Janezom Janšo, pa je odvisno predvsem od strank Lista Virant in DeSUS.
Glede na to, da se bo Lista Virant v ponedeljek dokončno odločila, ali vstopi v koalicijo z levosredinskimi ali desnosredinskimi strankami in bodo končne odločitve do srede sprejemali tudi organi drugih strank, je pričakovati, da se bodo pogajanja med strankami, vsaj na neformalni ravni, nadaljevala tudi danes.
Stranke Pozitivna Slovenija, SD, Lista Virant in DeSUS so v soboto po sedmih urah pogajanj parafirale koalicijsko pogodbo. Dogovorili so se tudi, da bo ministrstev 12. Dodatna nedeljska usklajevanja po besedah vodje pogajalcev Liste Virant Janeza Šušteršiča niso predvidena.
Medtem pa je manj jasnega o pogovorih med desnosredinskimi strankami. Sestanek predsednikov strank SDS, SLS, NSi in Liste Virant Janeza Janše, Radovana Žerjava, Ljudmile Novak in Gregorja Viranta se je v soboto zavlekel v pozen večer. Kot je poročala TV Slovenija, pa se bodo predstavniki vseh štirih strank še srečevali.
Janša sicer po sestanku za medije ni hotel komentirati pogajanj, medtem ko je Žerjav dejal le, da je šlo usklajevanje dobro. Tudi Novakova pred kamerami ni bila preveč zgovorna, povedala je, da imajo marsikaj skupnega, a da koalicija ni odvisna od njih.
Ali bo Slovenija dobila levosredinsko vlado, ki jo bo vodil Zoran Janković, ali desnosredinsko vlado na čelu z Janezom Janšo, je odvisno predvsem od strank Lista Virant in DeSUS. Virant je po sestanku za medije ponovil, da se v stranki odločajo med dvema "načeloma enakovrednima opcijama" in zbrati morajo vse informacije, da se bodo lahko v ponedeljek odgovorno odločili.
Če se bo Lista Virant odločila, da vstopi v koalicijo z Jankovićem, bo ta imela skupaj s SD zagotovljenih potrebnih 46 glasov poslancev, če bi vanjo vstopil še DeSUS, pa 52. Zgolj z DeSUS in brez Liste Virant ima Janković le 44 glasov podpore v DZ in mora za izvolitev za mandatarja računati na podporo obeh poslancev manjšin.
Če se Virantovi odločijo za koalicijo z Janšo, pa imajo skupaj s SLS in NSi 44 glasov, z DeSUS pa 50. Predsednika DeSUS Karla Erjavca sicer na večerni sestanek ni bilo.
Med sestankom se je zgodil tudi incident, ko je neznana mladina razbila steklo na Žerjavovem avtomobilu, ukradli naj bi mu tudi denarnico.