SLS kritična do ukinitve državne pokojnine
Sociala | 30.12.2011, 21:00 Petra Stopar
Nova socialno-varstvena zakonodaja, ki se bo uveljavila s 1. januarjem, pri marsikomu poraja pomisleke o pravičnosti novih kriterijev dodeljevanja sredstev. Še posebej veliko kritike je te dni prejela ukinitev državnih pokojnin. Dosedanji prejemniki bodo namesto teh pokojnin ob izpolnjevanju pogojev prejemali denarno socialno pomoč in/ali varstveni dodatek. V Slovenski ljudski stranki obžalujejo, da bo brez državnih pokojnin ostalo približno 15.500 državljank in državljanov. Stališče o tem naj bi po naših informacijah pripravljala tudi Slovenska Karitas.
SLS: Zdaj je na vrsti država, da ljudem zagotovi socialno varnost
Poslanec SLS-a in podpredsednik Državnega zbora Jakob Presečnik je v sporočilu za javnost zapisal, da je pravica za prejemanje državnih pokojnin utemeljena na podlagi 59. člena še vedno veljavnega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Tako bi morala po Presečnikovem mnenju ostati ta pravica veljavna tako kot vse ostale, ki izhajajo iz omenjenega zakona. Kot nadaljuje, so bila sredstva za državne pokojnine namensko določena vse do zdaj in so se izplačevala iz proračuna, zato niti pokojninska blagajna niti proračun ne bosta na novo obremenjena zaradi teh prejemnikov.
Med njimi so večinoma ženske, ki kot gospodinje v preteklosti niso imele niti možnosti biti pokojninsko zavarovane. Njihova pokojnina po podatkih SLS-a trenutno znaša 183 evrov, zdaj pa jim jemljemo še to, opozarja poslanec. „Zdaj je na vrsti država, da vsem tem ljudem, ki jih bo na nek način z novim letom pahnila v revščino, nudi ustrezno pomoč in zagotovi socialno varnost.“
V SLS-u so še spomnili, da so državne pokojnine z dopolnilom še zagotovili v pokojninski reformi, a je bila ta na referendumu zavrnjena, in tako je morala anomalija ukinitve državnih pokojnin obveljati v socialni zakonodaji.
Ličenova upa na moratorij
Do ukinitve državnih pokojnin je kritična tudi Slovenska Karitas, katere sodelavka Jožica Ličen, sicer tudi članica Komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci. „Mislim, da to ni pravično in tudi ne spoštljivo do starejše generacije, ki je po vojni pomagala graditi Slovenijo in vsem delavcem zagotavljala prehrano in vse te stvari. Na tem področju se pripravlja izjava in osebno bi bila zelo vesela, če bi se na to točko sprejel moratorij in bi še premislili, kako in kaj to za sabo povleče.“