Odhod Gantarja - logična poteza
Slovenija | 11.07.2011, 18:38
Napovedan odstop predsednika državnega zbora Pavla Gantarja ni presenečenje, je za Radio Ognjišče dejal politični analitik Matevž Tomšič. Dodaja, da se z odhodom Gantarja nadaljuje proces razkrajanja vladajoče koalicije.
Tomšič, ki ocenjuje, da je odstop logična poteza potem, ko je stranka Zares, katere člane je Gantar izstopila iz koalicije. Politični analitik ocenjuje, da je sedaj še manj možnosti za sprejem pomembnejših zakonodajnih predlogov v državnem zboru. „Ni dobro, da je na oblasti manjšinska koalicija. Koalicija, ki je nestabilna, koalicija, ki za seboj nima ustrezne podpore,“ je jasen Tomšič, ki aktualno stanje v koaliciji povezuje z nestabilnimi razmerami v koaliciji. „Vlada t.i. levega trojčka je s svojimi potezami uspela zapraviti veliko večino zaupanja, ki ga je imela pri državljanih. Logična rešitev v tem primeru, bi bile predčasne volitve, do katerih po moji oceni ne bo tako lahko priti.“
Gantar napovedal odstop s funkcije predsednika DZ
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je za 1. september napovedal odstop s funkcije. Po napovedi odstopa s funkcije je v izjavi za javnost pojasnil, da gre za njegovo osebno odločitev in nanj v stranki Zares niso pritiskali. Zagotavlja, da bo funkcijo vestno opravljal do seznanitve poslank in poslancev z njegovim odstopom. SD je zaprosil, da kandidata za novega predsednika predlagajo v roku meseca in pol, takrat pa bo tudi vložil odstopno izjavo.
Različni odzivi na Gantarjevo napoved odstopa s funkcije
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je presenečen nad Gantarjevo odločitvijo. Pričakoval je, da Gantar "tega sedaj ne bo storil na tak način" in da bo na funkciji ostal do konca mandata.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je sporočil, da smo "priče shizofrenemu stanju", ko izstop iz koalicije še ne pomeni tudi dejanskega izstopa iz koalicije. To naj bi pomenilo tako za Zares kot tudi za DeSUS, saj so po Tankovem mnenju na ključnih funkcijah v DZ in državni upravi ostale številni, ki so bili imenovani iz kvote omenjenih strank.
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pa je dejal, da "v tej politični situaciji presenečenj ni". "Je pa tista ubranitev njegove funkcije s 46 glasovi nedolgo nazaj pustila nekaj grenkega pelina," je poudaril. O kandidatu za Gantarjevega naslednika v LDS še ne razmišljajo.
Po besedah prvaka Zares Gregorja Golobiča Gantarjeva napoved ni presenečenje, odvisna je bila le od tega, ali bo premier Borut Pahor sledil napovedim ter v juliju vloži zaupnico.
Po besedah vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika odločitev Gantarja pomeni, da bo DZ tudi čez poletje imel primerno vodstvo. Odstop je sicer "logična posledica" odločitve stranke Zares, da izstopi iz koalicije.
Po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca napoved Gantarjevega odstopa poglablja politično krizo v državi. Hkrati je bil po njegovi oceni to zadnji korak, s katerim se je Zares poslovil iz koalicije. Erjavec zato ocenjuje, da nas "čakajo negotovi politični časi".
Predsednik SNS in poslanec Zmago Jelinčič ocenjuje, da bi moral Gantar odstopiti že zdaj in ne šele po 1. septembru. "Tri mesece bo namreč prejemal visoko plačo, brez kakršnega koli dela, ker bodo počitnice," je dejal.
Predsednik vlade Borut Pahor po odhodu s seje državnega zbora izjav novinarjem ni dajal in zaenkrat še ni komentiral Gantarjeve odločitve.