Milan Zver
Zver: Vladati z manjšinsko vlado pomeni biti na oblasti za vsako ceno
Slovenija | 14.07.2011, 09:50
„Ta hip Slovenija potrebuje predčasne volitve in vlado, ki bo dobila večjo podporo in legitimnost. Ta vlada je slednjo izgubila in s „flikanji“ bo težko sestavila ekipo, ki bo verodostojna in kot taka sprejeta tudi v javnosti,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče trenutno stanje v vladi Boruta Pahorja ocenil evropski poslanec in nekdanji minister za šolstvo dr. Milan Zver.
Danes so posledice hude in vse to vpliva na politično krizo
„Kriza vodenja te vlade se je pokazala že na samem začetku,“ je poudaril Zver in ob tem spomnil na protikrizne predloge, ki jih je pred odhodom pripravila vlada Janeza Janše, nova vlada Boruta Pahorja pa jih ni želela sprejeti. „Takrat smo zamudili ključne korake in zaradi tega je Slovenija danes v bistveno težjem položaju, kot bi bila sicer. Nekatere primerljive države, denimo Slovaška in Poljska, so se uspešno izognile krizi. Nekaj podobnega bi se lahko zgodilo tudi v Sloveniji, če bi pravočasno sprejela ukrepe. Danes so posledice hude in vse to vpliva na politično krizo,“ je povedal Zver, ki ocenjuje, da je kriza sinonim za vodenje te vlade, v kateri „ni kohezije in ni kemije med ministri.“
Alternativa je!
Zver je prepričan, da tistemu, ki ne vidi, da je ta vlada popolnoma izgubila legitimnost in podporo v javnosti, manjka demokratična miselnost. „Reči, da bomo pač vladali z manjšinsko vlado do konca, pomeni biti na silo na oblasti ne glede na to, kar misli ljudstvo, in to ni v redu,“ je jasen Zver, ki je o alternativi povedal: „Alternativa je! Sicer je ni veliko. Ne more vsaka stranka v Sloveniji prevzeti odgovornosti in voditi države. Mislim, da je SDS pripravljena. Ima strokovni svet, ki deluje, člani strokovnih odborov se ukvarjajo s področnimi politikami, kot da bi bili ministri v senci. Usposobljeni smo voditi izvršno oblast.“
V koalicijo tudi z SD, vendar brez starih političnih omrežij
Zver se zaveda, da bo SDS brez koalicijskih partnerjev težko sestavila vlado. „Včasih je potrebno za večje reforme najti širšo druščino, tako da danes nikogar ne izključujemo. Zagotovo je prvi pogoj programsko sodelovanje. Če bi kdo imel program, ki bi bil v nasprotju z našim, z njim ne moremo sodelovati. Mislim pa, da bi se z večino slovenskih političnih strank lahko dogovorili za dober in učinkovit vladni program, vključno s Socialnimi demokrati, če bi ti postali nekoliko bolj ločeni od starih političnih omrežij.“
Šolstvo potrebuje boljšega ministra kot je sedaj
„Z Lukšičem je prišlo določeno nazadovanje. Osebno se je premalo zavzel za izboljšanje kakovosti v šolstvu,“ pa je delo ministra za šolstvo Igorja Lukšiča ocenil njegov predhodnik. „Prav minister za šolstvo ima še eno posebno poslanstvo. Vsi ostali so lahko tehniki, strokovnjaki na posameznih področjih, to ministrstvo pa resnično zahteva celovitega človeka in jaz upam, da bo v prihodnje prišel kakšen boljši, kot je sedaj,“ je še povedal Zver in dodal, da je minister Lukšič vnesel mnogo negativnih stvari. „Najprej je poskušal na polju šolstva izničiti vse tisto, kar je prinesla naša vlada, tudi toplo malico.“