Zbornik o dr. Vinku Brumnu
| 12.05.2011, 08:07 Matjaž Merljak
Zgodovinsko društvo Ormož je predstavilo zbornik, izdan ob stoletnici dr. Vinka Brumna. Slednji je bil eden najvidnejših kulturnih osebnosti slovenske politične emigracije v Argentini po drugi svetovni vojni. Ukvarjal se je s pedagogiko, filozofijo in pisateljevanjem. Veliko svoje pozornosti je namenjal tudi izseljenski problematiki.
Predsednik Zgodovinskega društva Ormož, Anton Luskovič, je za naš radio dejal: „Gre za misleca, pedagoga in filozofa, ki se je rodil leta 1909 v Središču in je večino svojega opusa opravil v emigraciji ... V zgodovinskem društvu smo si že pred leti zadali nalogo, da bomo skušali odstirati tančico s tega zgodovinskega obdobja za nekatere pomembne osebnosti z ormoškega območja, smo se ob 100. obletnici rojstva odločili za simpozij.“
Zbornik na 140-ih straneh je izšel aprila in je tako rahlo zapozneli rezultat simpozija ob stoletnici Brumnovega rojstva. Vsebuje pa tudi Brumnovo avtobiografijo iz leta 1986. V referatih so štirje avtorji osvetlili Brumnovo osebnost in misel iz različnih zornih kotov: „Dr. Stane Granda je Brumna označil kot filozofa krščansko-socialne miselnosti. Martin Brecelja je govoril o Brumnu v očeh zdomskega filozofa. Mag. Bojan Čas ga je prikazal kot pedagoga in filozofa. Dr. Katica Cukjati je govorilo o Brumnu, kot človeku v zdomstvu in njegovi usodi.“
Kljub temu, da je bil politični emigrant, pa se s politiko ni ukvarjal: „predvsem se je ukvarjal z razmišljanji in iskanji ...Je tudi avtor monografije o Janezu Evangelistu Kreku: Srce v sredini. S tem delom se je zapisal v zgodovino slovenskega literarnega in znanstvenega snovanja.“
Stoletnica rojstva Vinka Brumna je tako priložnost za obuditev njegove misli tudi v slovenskem kulturnem prostoru.