Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Družinski zakonik ne rešuje dejanskih problemov družine

Slovenija | 25.03.2011, 10:06

Na današnji praznik Gospodovega oznanjena obhajamo tudi materinski dan, ki tokrat poteka v znamenju obravnave predloga novega družinskega zakonika. Po besedah vodje Civilne iniciative družine Aleša Primca namreč omenjeni zakonik ni bil narejen, da bi rešil dejanske probleme slovenskih družin.

Med izzivi, na katere naj bi družinski zakonik odgovoril, je Primc omenil finančne težave družin. Poudaril pa je tudi, da imajo možje in žene premalo časa drug za drugega zaradi hitrega tempa življenja. Zato ta odnos ni takšen, kot bi moral biti. „Otroci niso nič drugačni od nas staršev in prejšnjih generacij, vendar pa nanje pa močno vpliva okolje, v katerem živijo“, je dejal Primc. Zelo malo časa so ob očetu in mami. Že v vrtcu jim najdemo vse mogoče aktivnosti. Na nek način jih dajemo stran od sebe, kar se še potencira v času šolanja. Poleg zahtevne šole imajo skoraj vsi otroci vrsto dejavnosti. Starši postanemo samo še njihovi taksisti. Vrhunska tatova časa pa sta po Primčevih besedah televizija in računalnik. In kam nas to vodi? Do tega, da imamo bistveno manj časa sami zase, za našo družino. Naš odnos do otrok je mnogo manj intenziven in ustvarjalen, kot pa če bi si zanje vzeli malo več časa. Problem pa je tudi v odnosu s starejšimi. Mnogi med njimi so povsem odrinjeni iz družin. Postali so breme in nekaj, na kar rajši ne bi pomislili.

Zakonska zveza z namenom zasnovanja družine

Človek bi pričakoval, da bi v družinskem zakoniku našli rešitve za te probleme, pa jih ni. Prav nasprotno. Poslanec vladajoče koalicije je na predlog opozicije, da bi se v zakonik zapisalo, da je zakonska zveza skupnost žene in moža z namenom zasnovanja družine, dejal, da je to fašizem. „Potem se pa čudimo, da stvari ne „štimajo“, je dejal Primc. Zakonska zveza je namreč predpriprava na očetovstvo in materinstvo. „A nekdo, ki takole reče, resno razume, kaj je to zakonska zveza? Da se je treba na materinstvo in očetovstvo pripraviti? A je sploh kaj čudnega, da je slovenska družina, v takšnem položaju, če tisti, ki nam zakone pišejo, pravzaprav ne razumejo, zakaj pri materinstvu in očetovstvu gre? Ki ne razumejo, da je vsak otrok lahko rojen le iz mame in očeta? Da vsak otrok tudi potem, ko se rodi rabi mamo in očeta?“, se je vprašal Primc.

Ali družinski zakonik res odraža realno stanje?

Podporniki družinskega zakonika pravijo, da le-ta odraža družbeno realnost. Vendar pa hkrati ne priznavajo, da ima tudi tisti otrok, ki živi v lezbični skupnosti, mamo in očeta. „Torej v resnici ne priznavajo realnosti, ker je nekaj temeljnega, da ima vsak otrok mamo in očeta“, je poudaril Primc. In namesto, da bi poskušali odgovoriti na probleme in najti dolgoročne cilje, so poudarili predvsem, da je treba homoseksualnim parom dati otroke. „Pa nimam nič proti njim“, je poudaril Primc. „Ne morejo pa za dosego svojega cilja uničiti tisto, kar se je gradilo tisočletja. Zato, ker se s tem ne strinjamo, zato, ker zagovarjamo tisto, kar so ljudje zagovarjali nekaj tisočletij, smo pa fašisti. Problem je v tem, da oni lahko rečejo, kar hočejo in niso nestrpni. Če pa ti rečeš, da otrok rabi mamo in očeta, si pa nestrpen in ti vzamejo besedo zaradi sovražnega govora“.

Si spol res lahko izberemo sami?

Še bolj čudno pa je, v kaj prepričujejo otroke v šolah, je poudaril Primc. Primer je učbenik, ki ga je pripravila mednarodna organizacija Amnesty International z naslovom Ljubezen je ljubezen. V njem otroke prepričujejo, da njihov spol, ki ga imajo po naravi, ni njihov spol, ampak si ga lahko izberejo sami. Učijo jih, da ni nujno, da imajo dekleta rade fante in obratno. Vabijo jih k eksperimentiranju spolnosti z njihovimi prijatelji istega spola.

Po novem so iz zakona celo izvrgli moža in ženo. Po novem zakonca ne bosta več mož in žena, ampak moški in ženska. Pri tem po Primčevih besedah siromašijo tudi naš jezik. „Gre za neko ideologijo, ki poskuša na brutalen način vse skupaj postaviti na glavo. V Civilni iniciativi se s tem ne strinjamo“, je poudaril Primc „in bomo naredili vse, da to prevrednotenje družine ne bo šlo skozi“. Če bo vsak naredil tisto, kar se da, bomo zlahka obvarovali družino in potem naredili prave poteze za reševanje pravih problemov družine. Trenutno ni čas za iskanje rezultatov, ampak za preprečevanje neumnosti, je poudaril Primc. Že danes pa se borimo tudi za tisto, kar želimo narediti v prihodnosti. Radi bi naredili take pogoje da bi naši otroci in naše družine doživele tisto, kar največ družina lahko da. Starše je treba ozavestiti, da je njihova prva odgovornost in poslanstvo njihov otrok. Če jim bomo dali čas, potem bodo imeli tudi več interesov v prihodnje. Zanje je namreč najboljše urejena družina. Niso zastonj rekli stari Rimljani: uniči družino, pa boš uničil narod ali državo, je še dejal Primc.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...