Ubili pakistanskega ministra za verske manjšine
Svet | 02.03.2011, 09:29 Marta Jerebič
V Pakistanu so zamaskirani moški ubili ministra za verske manjšine 42-letnega Shahbatza Bhattija, katoličana, ki si je vedno prizadeval za dialog med različnimi etnijami in religijami ter za ukinitev spornega zakona o bogokletju. Prav zaradi slednjega so mu skrajne islamske skupine že v preteklosti večkrat grozile s smrtjo.
Bhatti je pred časom v enem od intervjujev za agencijo Fides o teh grožnjah dejal, da ga to ne bo odvrnilo od prizadevanja za pravico in zaščito manjšin v Pakistanu.
Pakistanski predsednik in premier sta uboj ministra ostro obsodila in poudarila, da podobna dejanja vlade ne bodo odvrnila od boja proti terorizmu in ekstremizmu.
Po besedah vatikanskega tiskovnega predstavnika p. Federica Lombardija, ta uboj kaže na upravičenost nenehnih papeževih pozivov glede nasilja proti kristjanom in verske svobode na splošno. Bhatti je bil prvi katoličan, ki je zasedal mesto ministra za verske manjšine. P. Lombardi je ob tem spomnil, da ga je Benedikt XVI. septembra lani sprejel v avdienco. Molitvi za žrtev, obsodbi uboja in bližini pakistanskim kristjanom dodajajo še poziv glede nujnosti obrambe verske svobode in kristjanov, ki so žrtve nasilja in preganjanja.
Po pakistanskih zakonih je za tiste, ki sramotijo islam, predvidena smrtna kazen. Ker je tovrstnim zakonom nasprotoval, je bil v začetku letošnjega leta ubit tudi guverner province Pundžab Salman Taser.
V času umora je bil Bhatti na poti v službo v prestolnici Islamabad, po navedbah policije pa so takrat neznani moški pričeli streljati na njegov avtomobil. Minister je umrl že med potjo v bolnišnico, hudo pa je bil ranjen tudi njegov voznik. Za zdaj še ni znano, zakaj Bhattija niso spremljali njegovi telesni stražarji.
Za umor ni prevzela odgovornosti še nobena skupina, zasebne pakistanske televizijske postaje pa so prikazovale letake s kraja umora, ki so jih pripisali pakistanskim talibanom. Na letakih so grozili s podobno usodo za vse tiste, ki bodo še nasprotovali zakonu o bogokletju.
Pakistanska vlada je napad že obsodila. Pomočnik pakistanskega predsednika Farahnaz Ispahani je o umoru povedal, da gre za kampanjo, usmerjeno v utišanje vsakršnega liberalnega, naprednega in humanega glasu v Pakistanu. Vlado je pozval, naj se na tovrstne umore odzove strogo in tako reši "samo bistvo Pakistana".
Neki Bhattijev prijatelj pa je povedal, da je umorjeni minister po umoru guvernerja Taserja prejel več groženj s smrtjo, zaradi česar ga je prosil, naj za nekaj časa zapusti Pakistan, vendar je Bhatti to zavrnil.
Pakistanska ministrica za informiranje Firdus Ašik Avan je dejala, da je imel Bhatti ključno vlogo pri spodbujanju medverske složnosti. Izrazila je obžalovanje nad njegovim umorom in dodala, da bo vlada preiskala, zakaj Bhattija v času umora niso spremljali njegovi telesni stražarji.
Pakistanski minister za verske manjšine Shahbatz Bhatti je v pogovoru za agencijo Fides v začetku decembra lani spregovoril o primeru kristjanke Asie Bibi, ki je bila zaradi spornega zakona o bogokletju obsojena na smrt z obešenjem. Kot je dejal, je predsedniku Zardariju posredoval obširen dosje, ki dokazuje njeno nedolžnost. Pakistanski predsednik Zardari je doslej vedno namenjal veliko pozornosti vprašanjem manjšin, kljub pritiskom skrajnežev pa je izrazil tudi podporo spremembi zakona o bogokletju. Minister za verske manjšine je takrat poudaril, da vlada in predsednik ne bosta dovolila, da bo terorizem cvetel in vplival na življenje v državi, družbo, zakone in stabilnost. Tako so sestavili komisijo, ki naj bi pripravila spremembo spornega zakona. Ovira pri tem so skrajne islamske skupine, ki zlorabljajo vero in s tem sejejo sovraštvo med ljudmi. Bhatti je takrat spregovoril tudi o grožnjah, ki jih kot minister za verske manjšine nenehno prejema s strani terorističnih skupin. Kot je dejal takrat, ga to ni odvrnilo od prizadevanja za pravico in zaščito manjšin v Pakistanu.
Za širjenje fundamentalizma v Pakistanu kriv šolski sistem
Vzrok za naraščanje nestrpnosti in širjenje islamskega fudamentalizma v Pakistanu moramo iskati v šolskem sistemu, je prepričan tajnik komisije pravičnost in mir pri pakistanski škofovski konferenci, Peter Jacob. V svoji analizi, ki jo je agenciji Fides predstavil sredi januarja 2011, se osredotoča predvsem na pojav mladih fundamentalistov.
Različna gibanja mladih se vključujejo v t. i. Zvezo za obrambo prerokove časti, ki javno spodbuja islamizacijo, brani sporni zakon o bogokletju in s smrtjo grozijo vsakomur, ki mu želi nasprotovati. Ta mladinska gibanja se navdihujejo v diktatorju, ki je Pakistanu vladal v 80-ih letih prejšnjega stoletja in je bil naklonjen skrajnim islamskim skupinam in islamizaciji, v tem času pa je bil sprejet tudi omenjeni zakon o bogokletju. V šole so že leta 1976 uvedli obvezen predmet o islamu, v obdobju omenjenega diktatorja pa se je islamizacija tako zasidrala v javne šole, da je skoraj enaka kot v koranskih šolah. Za nemuslimane so sicer uvedli tudi pouk o etiki, vendar pa mora približno milijon nemuslimanov kljub temu obiskovati predmet o islamu, če želi dobiti veljavno kvalifikacijo. Peter Jacob ob tem dodaja, da tudi predmet o etiki odseva islamsko etiko. Če Pakistan želi odgovorne državljane, mora najprej spremeniti šolski sistem, še meni tajnik komisije pravičnost in mir pri pakistanski škofovski konferenci.