Nadja Maganja Jevnikar
Nagrada Nadja Maganja 2011 Tamari Chikunovi
| 21.02.2011, 08:18 Matjaž Merljak
Letošnja dobitnica nagrade Nadja Maganja je ustanoviteljica združenja Matere v boju proti smrtni kazni in mučenju Tamara Chikunova. Slovesna podelitev nagrade bo potekala danes, v ponedeljek, 21. februarja 2011, ob 20.30 na sedežu društva slovenskih izobražencev v Trstu (ul. Donizetti 3).
Tamara Ivanovna Chikunova (61) je po rodu Rusinja, prihaja iz Taškenta, glavnega mesta Uzbekistana, čeprav v zadnjih letih ne živi vedno tam. Njenega 29-letnega sina Dmitrija, ki je bil leta 1999 obsojen na smrt, so ustrelili 10. julija 2000. Matere o sinovi usmrtitvi sploh niso obvestili, tako da se od njega ni mogla še zadnjič posloviti. Po tej družinski tragediji se je Ivanovna Chikunova odločila, da ustanovi javno združenje Matere v boju proti smrtni kazni in mučenju. Danes Združenje povezuje matere, katerih sinovi so bili kaznovani s smrtno kaznijo, pa tudi ljudi najrazličnejših poklicev in prepričanj, ki se pridružujejo Tamari v njenih prizadevanjih po odpravi smrtne kazni.
Po zaslugi tega združenja in s pomočjo dobrih odvetnikov je Tamari Chikunovi uspelo rešiti 23 na smrt obsojenih: njihovo kazen so spremenili v dosmrtno ječo oz. pripor za določen čas, v nekaterih primerih pa so bili celo oproščeni. Zaradi tega je bila Tamara tudi večkrat v življenjski nevarnosti, saj je doživljala grožnje tako s strani policije kot s strani neznancev. Njen boj je od nje terjal tudi veliko osebnega žrtvovanja.
Združenje, ki ga je ustanovila, nima veliko gmotnih sredstev in sloni na prostovoljnem delu vseh, ki verjamejo v njen pravičen boj. Tamara Ivanovna Chikunova je za svoje delo prejela številne mednarodne nagrade in priznanja. Dejavnosti, ki jih je izvajala, so pripomogle k temu, da je predsednik Uzbekistana Islam Karimov 1. januarja 2008 ukinil smrtno kazen.
Nagrado Nadje Maganja podeljuje posebni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki Skupnosti Sv. Egidija, Društva slovenskih izobražencev, Slovenske zamejske skavtske organizacije in družine Nadje Maganja Jevnikar (1951-2006), namenjena pa je ženski ali skupini žensk, katerih življenje odlikujejo izkušnja vere ter ena ali več vrednot, ki so odlikovale življenje in delo Nadje Maganje - predvsem vera, molitev, ljubezen za raziskovanje na področjih zgodovine, znanosti družbenih ved in kulture, nadalje pisanje kot sredstvo za posredovanje osebne izkušnje in zavzetosti, služba bližnjemu, ljubezen za ekumenski in medverski dialog, pedagoška izkušnja, solidarnost z revnimi in potrebnimi, varstvo človekovih pravic ter zavzetost za spoštovanje etičnih načel ne glede na javno mnenje in ideološka stališča.
Za odbor
Federica Marchi