Novi glas št. 729
| 17.02.2011, 07:29 Matjaž Merljak
Danes je izšla nova številka primorskega tednika Novi glas. Posvečena je vse večjemu problemu nezakonitega priseljevanja in begunstva. Bralce pripravlja na bližnji papežev obisk v Ogleju in Benetkah. Dotika se tudi desetletnice zakona za zaščito slovenske narodne skupnosti v Italiji in obenem presoja družbenopolitično stanje v manjšinski skupnosti.
Naslovnica primorskega tednika Novi glas, ki ga bodo bralci imeli v rokah v četrtek, 17. februarja, je posvečena vse večjemu problemu nezakonitega priseljevanja in begunstva, o katerem bi lahko dejali, da predstavlja tragedijo človeške biti. Zapis pod naslovnico obravnava obisk svetega očeta Benedikta XVI., ki bo prve dni maja letos prišel v Oglej, zibelko krščanstva Srednje Evrope, in pa v Benetke, kjer bo veliko evharistično slavje za vernike italijanskega Severovzhoda in sosednje – tudi slovenske - škofije. Na prvi strani je objavljena tudi izjava Slovenske škofovske konference ob dolžniški krizi gospodarskih družb, povezanih z mariborsko nadškofijo. Damijan Terpin, deželni tajnik zbirne stranke Slovenska skupnost, v uvodniku komentira prvo okroglo obletnico zakona za zaščito slovenske narodne skupnosti v Italiji in obenem presoja družbenopolitično stanje v manjšinski skupnosti: v politiki žal še vedno velja status quo izpred petdesetih let, ugotavlja.
Na drugi strani je objavljeno daljše poročilo o tiskovnem srečanju, ki sta ga predsednika krovnih organizacij (Svet slovenskih organizacij in Slovenska kulturno gospodarska zveza) imela v ponedeljek v Narodnem domu v Trstu in na katerem sta analizirala posledice, ki jih je udejanjanje oziroma neudejanjanje zaščitnega zakona imelo v manjšinskem tkivu.
Danijel Devetak se je za bralce Novega glasa tokrat pogovarjal s p. Davidom Šrumpfom, gvardijanom na obmejnem svetišču Kostanjevica; frančiškan, ki na Goriškem povezuje slovenske vernike z obeh strani meje, je v preteklosti kar nekaj časa preživel med rojaki v Avstraliji in v ZDA, že deset let pa živi v kostanjeviškem samostanu, kar je zanj poseben “privilegij”. Na verskih straneh bodo bralci lahko spoznali misli tržaškega nadškofa Giampaola Crepaldija v zvezi z “usodo” krščanske Evrope: msgr. Crepaldi je na svojem prvem uradnem obisku Gorice povedal, da je Evropa, ki je zatajila svoje krščanske korenine, zapisana smrti. Goriška kronika poroča o predavanju Alenke Rebule v organizaciji Skupnosti družin Sončnica: predavateljica in cenjena pedagoginja je poudarila pomen zaupanja, poslušanja in topline v odnosu med starši in otroki. Na goriških straneh je tudi poročilo o predavanju na slovenskem mestnem licejskem polu, ki sta ga Tomaž Čeč in Stanka Golob imela o Valvasorjevi Slavi vojvodine Kranjske.
Na kulturnih straneh je med drugim pogovor z novo predsednico Slovenskega stalnega gledališča Majo Lapornik, pa tudi zapis o slovenskem kulturnem večeru v Tržiču, na katerem je kot slavnostni govornik o tem, kar povezuje rojake na Obali in v italijanskem zamejstvu, spregovoril piranski župan Peter Bossman. Na tržaških straneh je zapis o predstavitvi CD-ja Pomanjkanje dvojezičnosti na cestnih oznakah v tržaški pokrajini: načrt je speljala politična skupina Mladi za mlade. Poleg običajnih mnenjskih člankov in najrazličnejših rubrik je tudi v tej številki Novega glasa športni kotiček, ki je namenjen Poletovim hokejistom.