32. Tischlerjev nagrajenec je Hanzi Gabriel
Hanzi Gabriel je Tischlerjev nagrajenec
| 05.02.2011, 12:20 Matjaž Merljak
Krščanska kulturna zveza in Narodni svet koroških Slovencev sta v sredo, 2. februarja 2010, v Celovcu podelila 32. Tischlerjevo nagrado. Prejel jo je Hanzi Gabriel za dolgoletna prizadevanja za slovensko kulturno življenje na Koroškem, predvsem na področju tamburaštva.
V prenovljeni in kot vedno polni Tischlerjevi dvorani je bilo veselo, ponosno in prav nič januarsko zaspano vzdušje. Uvodne besede na prireditvi, na kateri od leta 1979 podelijo najvišje priznanje med Slovenci na avstrijskem Koroškem, je v pozdrav sklenil dr. Valentin Inzko, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev: “Z današnjo podelitvijo Tischlerjeve nagrade Hanziju Gabrielu javno povemo, da smo Hanzija Gabriela prepoznali prav v smislu plemenitenja naše kulture in bogatenja našega naroda na Koroškem. Za vse nas je Hanzi Gabriel edinstven zgled človeka, ki je odsoten od Koroške sicer geografsko, še kako prisoten pa je duhovno in kulturno. Z ogromnim idealizmom je ostal s Koroško profesionalno in človeško vedno tesno povezan.”
Letošnega Tischlerjevega nagrajenca pa je s svojega vidika predstavil častni predsednik Krščanske kulturne zveze dr. Janko Zerzer, ki upa, da bodo nagrajencu z darilom napravili nekaj veselja, obljubil je tudi ponatis Gabrielove knjige o tamburaštvu na Koroškem, ki je že zdavnaj pošla.
Nagrajenec Hanzi Gabriel je skromno pripomnil: “Mislim, da za moje delo nagrada ne bi bila potrebna, pa sem jo kljub temu rad sprejel, ker jo smatram kot počastitev tamburaške družine na Koroškem in na Dunaju. Najžlahtnejša nagrada zame bi bila, če bi se tamburaštvo na Koroškem še zelo dolgo ohranilo.”
Gabriel je bil pobudnik ustanovitve in mentor več tamburaških skupin, ki so tako nadaljevale več kot 100-letno tradicijo tamburaštva med koroškimi Slovenci. Na Dunaju je ustanovil tamburaško skupino Fermata, ki združuje predvsem v avstrijski prestolnici živeče Slovence, mentor in pobudnik igranja na tamburice pa je bil tudi med Hrvati na avstrijskem Gradiščanskem.
Več boste slišali v oddaji Slovencem po svetu in domovini v nedeljo, 6. februarja 2011.
V sredo so v Celovcu podelili tudi nagrado za govorniški in literarni natečaj, za glasbeni okvir so vzorno poskrbeli tamburaši.
Jaka Novak se je pogovarjal tudi z nagrajenčevim prijateljem Antonom Pavlico, ki je prišel iz Branika na Vipavskem.