Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Betlehem (foto: ARO)
Betlehem | (foto: ARO)

Letošnji božič v Betlehemu, Iraku in Indiji

Komentarji | 22.12.2010, 10:00 Marta Jerebič

V tokratnem sredinem pogledu v svet govorimo o praznovanju božiča v Betlehemu, ki je zaradi rekordnega števila romarjev pol upanja za tamkajšnje kristjane. Medtem pa božič v strahu pričakujejo v Iraku in Indiji.

Betlehem je v teh dneh bolj kot kdajkoli v središču svetovne pozornosti in v srcu vsakega kristjana. To mesto pa se je letos posebej razveselilo rekordnega števila romarjev, kot je za frančiškanski multimedijski center povedal gvardijan bazilike Jezusovega rojstva v Betlehemu, p. Stephane Milovitch:

»Med letom nas je obiskalo veliko romarjev. Palestinsko ministrstvo za turizem, ki beleži vstope skozi vrata, je sporočilo, da je Betlehem letos obiskalo milijon in pol romarjev, kar je veliko več kot v jubilejnem letu 2000. Še dva tedna nazaj smo v baziliki in bližnjih svetiščih imeli po 30 do 35 maš na dan, kar je izredno veliko. Pri tem pa ne štejemo bogoslužij na pastirskem polju ali votlini mleka. Skupno je bilo torej okoli 70 maš. Trenutno jih imamo le 6 ali 7 na dan, saj je pred božičem vedno upad romarjev. Se bodo pa vrnili ob božiču in tega se zelo veselimo.«

Frančiškani so varuhi tega kraja že vse od 14. stoletja. »Za nas, ki vsak dan darujemo mašo v votlini Jezusovega rojstva, je vsak dan božič,« je povedal gvardijan bazilike. Zato se pripravljajo na sprejem tistih, ki bodo božič preživeli v Betlehemu kot edinstven trenutek v svojem življenju.

P. Stephane Milovitch, gvardijan bazilike Jezusovega rojstva v Betlehemu:

»Resnično upamo, da se bo dete Jezusa, Odrešenika sveta, rodilo v srcih vseh. Tako bo resnično božič.«

Cerkev sv. Katarine, župnijska cerkev latinskega obreda, bo čez nekaj dni za najpomembnejše praznovanje v letu - božično polnočnico - sprejela kristjane z vsega sveta. Predvidena je prisotnost 150 somaševalcev in 1600 vernikov. V času božične devetdnevnice v cerkev prihajajo predvsem domači katoličani, ki se letos, kljub običajnim težavam, na božič pripravljajo z novim upanjem predvsem iz dveh razlogov, kot pojasnjuje župnik latinskega obreda v Betlehemu p. Marwan Di'Des.

»Zanje je letošnje leto nekoliko drugačno, saj je z romarji prišlo do ekonomske osvežitve, kar je izrednega pomena za tukajšnje prebivalce. Druga spodbuda pa je bila sinoda škofov za Bližnji vzhod.

Upanje nikoli ne ugasne. Sedaj, tudi v vlogi župnika, vidim in slišim, da ljudje pogosto uporabljajo besede 'upam', 'če bo Bog dal' … Ljudje se v mislih izročajo Gospodu in to izročanje vedno prinaša neko upanje v boljšo prihodnost.«

Betlehem ima 38 tisoč prebivalcev, samo 15 odstotkov je kristjanov, od tega je katoličanov latinskega in melkitskega obreda približno 6200. In kako torej večinsko muslimansko prebivalstvo v Betlehemu živi to obdobje božičnih praznikov?

»Tudi zanje je to obdobje pomembno z ekonomskega vidika. Moram pa reči, da zelo spoštujejo božič. Ko imamo slovesen vstop patriarha 24. decembra, bo poleg veliko nekristjanov, ki jih bo pritegnila radovednost zaradi dogajanja.

Nič kaj optimističen pa ni videti božič za kristjane v Iraku. Po oktobrskem napadu na sirsko katoliško cerkev v Bagdadu in nenehnih umorih kristjanov, ne bo polnočnih maš. Zaradi varnosti cerkve ne bodo okrašene, maše bodo le podnevi. V zadnjih šestih tednih se maše že sicer darujejo le dopoldne in ob sobotah popoldne. Nasploh med kristjani vlada žalostno ozračje. Mladi že več kot dva meseca ne morejo študirati na univerzi. Letos ne bo božička za otroke in običajnih izmenjav božičnih voščil z oblastmi. Trenutno zaradi varnosti nimajo niti verouka. Kot je za agencijo Asianews povedal kaldejski nadškof v Kirkuku Louis Sako, bo v pridigi na božič spregovoril o vseh teh problemih, konfliktih in strahovih, seveda pa bo homilija prinašala tudi sporočilo upanja.

Ko se bliža božič, raste tudi strah med kristjani v indijski zvezni državi Orissa. Globoko zasidran v spomin namreč ostaja pogrom decembra 2007, ko je bilo pobitih več kot 100 kristjanov. Zaradi lažnih obtožb prozelitizma so porušili več deset cerkva in krščanskih šol. Hindujci so prisilili več kot 50 tisoč kristjanov, da so zapustili svoj dom in iskali zatočišče drugod. Tisti, ki so se vrnili domov, živijo v neprestanem strahu pred novim nasiljem. Odgovorni za zločine so še vedno prosti, očividce, ki so jih poklicali k pričevanju na sodišču, pa so z grožnjami in diskriminacijo prisilili k molku. Oblasti v Kanhamalu so kristjanom obljubile, da bodo v božičnem tednu zagotovili varnost verskih obredov. Eden tamkajšnjih nadškofov je ob tem v božični poslanici povabil vernike, naj bodo zgled miru, saj bodo le tako nekaj pripomogli k temu, da se bo razpršilo sovražno ozračje do nekristjanov.

Končujemo pa z mislijo, ki jo je papež Benedikt XVI. izrekel, ko je sprejel delegacijo iz Južne Tirolske, ki je letos podarila božično drevo za trg sv. Petra v Vatikanu:

„Jaslice in drevo prinašata sporočilo ljubezni in miru in pomagata ustvarjati primerno ozračje, da bomo lahko skrivnost Odrešenikovega rojstva obhajali v pravi duhovni in verski razsežnosti.

Komentarji
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.