Minister Žekš k rojakom v Avstralijo
| 18.09.2010, 06:25 Matjaž Merljak
Minister dr. Boštjan Žekš se bo od 20. septembra do 3. oktobra 2010 mudil na obisku pri slovenskih skupnostih na Kitajskem (Šanghaj in Suzhou) ter v Avstraliji (Melbourne in Geelong v zvezni državi Viktoriji; Brisbane in Gold Coast v zvezni državi Queensland; glavno mesto Canberra; Sydney in Wollongong v zvezni državi New South Wales).
Na Kitajskem živi več kot 100 Slovencev, medtem ko število slovenskih izseljencev in njihovih potomcev v Avstraliji, kjer bo potekala glavnina obiska, ocenjujemo na 20 do 30 tisoč.
Minister dr. Žekš bo obiskal dve največji prireditvi avstralskih Slovencev v letu 2010, kjer se bo srečal s slovenskimi izseljenci in njihovimi potomci iz vse Avstralije. Od manjših skupnosti bo minister obiskal društvi v Geelongu in Wollongongu, kjer letos praznujejo okrogli obletnici delovanja, ter društvo v Gold Coastu.
Minister dr. Žekš bo obisk izkoristil tudi za predajo dragocenega darila, knjižne zbirke Iconotheca Valvasoriana, knjižnici Victoria State Library v Melbournu in s tem za splošno promocijo Republike Slovenije in posebno promocijo slovenske znanosti, zgodovine, ter slovenske skupnosti v Avstraliji. Iconotheca Valvasoriana bo dobila svoje mesto v okviru stalne razstave najvrednejših zakladov viktorijanske državne knjižnice, ki velja za največjo v Avstraliji in je med največjimi v svetu. Dogodek bo potekal 27. septembra.
Na Kitajskem se bo minister dr. Žekš srečal z slovenskimi družinami v mestu Suzhou, ogledal si bo proizvodnjo dveh slovenskih podjetij in se udeležil sestanka gospodarstvenikov. V bližnjem Šanghaju bo minister obiskal slovenski in kitajski paviljon na svetovni razstavi EXPO.
Glavne teme, na katere se bo dr. Žekš osredotočil ob srečanjih s sogovorniki, bodo delovanje in organiziranost slovenskih skupnosti in težave, s katerimi se soočajo; ohranjanje identitete s poudarkom na skrbi za slovenski jezik; kulturno in gospodarsko sodelovanje z matico; sodelovanje na področju znanosti s poudarkom na povezovanju znanstvenikov slovenskega rodu z domovino; utrjevanje in oblike širjenja sodelovanja med USZS in Slovenci v Avstraliji in na Kitajskem; ter druge teme, kot so seminarji za učitelje in novinarje, možnosti študija v Sloveniji, itd.