Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Marija Sedmak, učiteljica v Clevelandu (foto: Matjaž Merljak)
Marija Sedmak, učiteljica v Clevelandu

Učiteljici Marija in Mija iz ZDA

| 06.09.2010, 08:38 Matjaž Merljak

Seminarja za učitelje in učiteljice v sobotnih šolah v ZDA in Kanadi sta se udeležili tudi Marija Sedmak, ki poučuje v Clevelandu in Mija Rode, ki se bo poučevanja lotila v San Franciscu. Nad seminarjem sta bili navdušeni, spregovorili sta tudi o tem, kako poteka šola pri njih.

Marija Sedmak je na seminarju znova pridobila navdušenje, ki je pomembno, da ga preneseš na otroke. Kot pravi, če ne delaš z navdušenjem, jih je težko pridobiti. Poučuje že 25 let, zadnja leta je upraviteljica šole in z drugimi učitelji z veseljem vodi šolo. Otrok je 68 in to število se ne spreminja dosti. Pred 20-imi leti so jih imeli 40 in to število se veča. Zdaj prihajajo v šolo že otroci nekdanjih učencev. Imajo tudi mlade moči v učiteljskem kadru, tudi ti so nekdanji učenci. Učiteljev je sedem, začenjajo s tri leta starimi otroki, to je pomembno zaradi izgovorjave. Šolo obiskujejo od 15 leta. Tri učiteljice na tem seminarju, ker ni lahko, doma pustijo družino in porabijo svoj dopust za to.

Mija Rode
Mija Rode © Matjaž Merljak
Mija Rode iz Los Altosa v bližini San Francisca v Kaliforniji bo jeseni začela poučevati slovenščino v San Franciscu v sklopu slovenskega kluba. Po poklicu je knjižničarka in do zdaj še ni poučevala slovenščine. Odzvala se je prošnji Kluba Slovenija in se zato tudi udeležila učiteljskega seminarja v Sloveniji v mesecu avgustu.

Slovenci v okolici San Francisca so zelo raztreseni. Klub Slovenija ima približno 200 članov, več pa je še takih, ki niso člani. Za srečanja Klub Slovenija najame prostore v Slovenian Hall - Slovenski dvorani. Prireditve imajo trikrat letno, nanje povabijo vse, ki jih poznajo.

Seminar je bil po njenih besedah nujno potreben in veliko se je na njem naučila. „Zdaj vidim, kako poenostaviti pouk,“ dodaja. Naša sogovornica se je rodila v Sloveniji, v Ameriko pa je prišla leta 1957.

Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...