Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Po začetku stavke danes prvi sestanek vladne in sindikalne strani

Slovenija | 28.09.2010, 07:03

Za del javnega sektorja se danes začenja drugi stavkovni dan. Premier Borut Pahor je v ponedeljek stavkajoče pozval k prenehanju stavke, njihove sindikalne predstavnike pa je vlada za danes povabila na pogovore. Z njimi naj bi se sestali generalna sekretarka vlade Helena Kamnar in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs.

Pahor je napovedal, da bo vladna stran sindikatom znova predstavila javnofinančno sliko. Prepričan je, da pogovori lahko prinesejo medsebojno razumevanje in zaupanje, da se bo rast plač ob triodstotni gospodarski rasti res nadaljevala. Kot je poudaril, so kazalci za to obetavni.

Kamnarjeva pa je medtem za Odmeve na Televiziji Slovenija pojasnila, da bodo sindikate seznanili z vsebino interventnega zakona, ki ga bo morala vlada predložiti skupaj z državnim proračunom za prihodnji dve leti v DZ, poleg tega naj bi se dogovorili, kako nadaljevati pogovore o tem, kako rešiti razmere tako, da stavke ne bo več. Vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević je nad slednjim izrazil razočaranje, na vladni strani ne vidi pravega interesa za izhod iz zagate.

Na sindikalni strani so prvi dan stavke ocenili, da je ta potekala po začrtanem scenariju. Miščević pa je o razlogih za stavko povedal, da ne gre za zahtevo po povišanju plač, ampak za vračilo dolga, za obrambo socialnega dialoga in za preprečitev poseganja države v kolektivno pogodbo z zakonom. V končni fazi pa gre po njegovih besedah tudi za uveljavitev prava in vzpostavitev socialne države.

Stavke, ki bi povezala tolikšno število različnih skupin zaposlenih v javnem sektorju, v samostojni Sloveniji še ni bilo. Pridružili so se ji policisti, cariniki, veterinarji, zaposleni na upravnih enotah, RTV Slovenija, del zaposlenih v zdravstvu, sociali in kulturi. Po ocenah stavkovnega odbora naj bi stavkalo okrog 80.000 javnih uslužbencev, po vladnih ocenah naj bi bilo število stavkajočih manjše in naj bi jih bilo okoli 27.000.

Natančnih podatkov ni, glede na poročila s terena pa državljani stavke za zdaj niso (pre)močno občutili. Zaposleni v javnem sektorju morajo namreč vrsto nalog zagotavljati tudi v času stavke. Delo je bilo ponekod upočasnjeno, drugod so delali še temeljiteje kot sicer.

Najbolj se je stavka poznala na mejnih prehodih, kjer so policisti in cariniki temeljito izvajali nadzor in so predvsem v tovornem prometu nastajale kolone. Nejevoljne so bile tudi stranke na nekaterih upravnih enotah, saj so morale čakati precej dlje, kot bi običajno.

 

Slovenija
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...