Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Papež na Cipru (foto: www.papalvisit.org.cy)
Papež na Cipru

Papež: Svet brez križa, bi bil svet brez upanja

Papež in Sveti sedež | 06.06.2010, 11:06

Papež Benedikt XVI. se mudi na tridnevnem obisku Cipra. Dopoldne je v Nikoziji daroval sveto mašo, med katero je škofom izročil delovno gradivo za jesensko sinodo Cerkve na Bližnjem vzhodu. Že včeraj pa se je srečal s katoliško skupnostjo.Zbrane je povabil, naj pomagajo ustvarjati medsebojno zaupanje med kristjani in nekristjani kot temelj za izgradnjo trajnega miru in sožitja med narodi različnih ver, političnih prepričanj in kultur.

Sicer pa so odnosi med katoličani in pravoslavnimi zelo dobri, zato je v takem vzdušju potekalo tudi včerajšnje srečanje med Benediktom XVI. in ciprskim pravoslavnim nadškofom Krizostomom II. Včeraj popoldne je sveti oče v cerkvi Svetega Križa v Nikoziji daroval še mašo z duhovniki, redovniki, diakoni, katehisti in predstavniki cerkvenih gibanj.

Papež o pomenu slavljenja križa

"Mnogi bi se lahko spraševali zakaj kristjani slavimo Jezusov Križ, ki je orodje mučenja ter znamenje trpljenja in poloma," je dejal sveti oče. To je vse res. Hkrati pa je križ tudi dokončno zmagoslavje božje ljubezni nad vsakim zlom sveta, je dodal. Človek namreč samega sebe ne more odrešiti smrti. Samo Bog ga lahko osvobodi moralnega in fizičnega suženjstva, je dejal sveti oče in dodal: "Zato torej svet potrebuje križ." Za nas ni le znamenje, ki ga častimo, niti ni samo znak pripadnosti neki veri, ampak nam križ govori o upanju, ljubezni in zmagi nenasilja. Govori nam o Bogu, ki povzdiguje ponižne, daje moč šibkim, nam pomaga preseči razdeljenosti ter premagati sovraštvo z ljubeznijo. "Svet brez križa, bi bil svet brez upanja," je dejal papež. Ko govorimo drugim o Njem pa postanemo kanali njegove modrosti in ljubezni.

Prisotnost kristjanov na Bližnjem vzhodu izraz evangelija miru

Zatem je nekaj besed namenil še kristjanom, ki so na Bližnjem vzhodu v manjšini. Mnoge družine se zaradi etničnih in verskih napetosti izseljujejo in tudi duhovniki bi najraje odšli. V teh okoliščinah, pa je po papeževih besedah vsak duhovnik, vsaka skupnost vernikov, vsaka trdna župnija, ki pričuje za Kristusa, izredno znamenje upanja ne samo za kristjane, ampak tudi za vse tiste, ki živijo na omenjenem območju. Njihova prisotnost je po besedah svetega očeta zgovoren izraz evangelija miru in odločitve Dobrega pastirja, da bo skrbel za svoje ovce, neomajnega zavzemanja Cerkve za dialog, spravo in ljubeče sprejemanje drugega.

Papež bo popoldne bo obiskal še maronitsko katedralo. Poslovilna slovesnost bo potekala v Larnaki, v Vatikan pa se bo vrnil nekaj po 21. uri.

Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...