Zdravniki 22. aprila z enourno stavko na neodzivnost vlade
Slovenija | 09.04.2015, 13:08 Tone Gorjup
Pozivi po sprejetju standardov in normativov v zdravstvu niso novi, pač pa so se odgovorni o tem pogovarjali že več let in jih zapisali v tako imenovani „modri knjigi“. Ker premika tudi pod Cerarjevo vlado ni, so zdravniki in zobozdravniki za 22. april napovedali enourno stavko. Jutri pa se sestali s predstavniki ministrstva za upravo na pogovorih o spremembi plačnega sistema.
Hitra menjava odgovornih predstavnikov vlade za področje zdravstva je onemogočala temeljit razmislek o tej temi. Tako še ni prišlo do natančnega pregleda in analize, ki bi pokazala, na katerih področjih dejansko manjka zdravnikov in kje jih je dovolj. To bi bila osnova za novo kadrovsko politiko, s katero bi dobili zdravniki več časa za obravnavo posameznega bolnika, obenem pa tudi podlaga za nagrajevanje. Novi standardi in normativi bi pokazali, koliko novih zdravnikov bi potrebovali, pa tudi koliko dodatnih sredstev.
Zdravniški sindikat Fides, ki ni podpisal dogovora o ukrepih v javnem sektorju za 2015, je že decembra lani napovedal, da pričakuje posebna pogajanja z vlado in da daje resorni ministrici do konca marca čas, da dosežejo dogovor o izboljšanju položaja zdravnika. Če odziva ne bo, so zagrozili s stavko. Z ministrico so se želeli srečati že v začetku leta, a je do skupnega sestanka prišlo šele v začetku marca. Na njem so se strinjali, da bodo delo zelo pospešili, niso pa postavili konkretnih datumov. Ministrica Milojka Kolar Celarec je za medije kljub temu dejala, da bi vprašanje lahko uredili do poletja. Na to so se v sindikatu Fides odzvali z napovedjo enourne stavke, če standardi in normativi ne bodo sprejeti do konca marca in to v obliki aneksa h kolektivni pogodbi. Ker odziva s strani vlade ni bilo, so v sindikatu Fides včeraj po besedah Konrada Kuštrina sklenili: „Stavka bo, 22. aprila, med 8. uro in 9.30, odvisno od tega kako potekajo delovni procesi v posameznih javnih zdravstvenih zavodih." Zahteve po njegovih besedah ostajajo enake kot doslej: „Prva je, da se sta dokument, ki ga nismo sposobni proučit v par letih, sprejme kot standardi in normativi za delo zdravnikov in zobozdravnikov. Druga stavkovna zahteva pa izhaja iz sklepa naša konference in sicer, da se ponovno začne vzpostavljat razmerje med povprečno plačo in povprečno zdravniško plačo „ena proti tri“.“ Ob tem je Konrad Kuštrin dodal, da je bilo to razmerje pred petnajstimi leti približno „ena proti dva cela sedem“ zdaj pa se bližajo razmerju „ena proti dva“. To je za mlade zdravnike, mlade specialiste, ki ne morejo napredovati, nedopustno.
Na ministrstvu napovedane stavke, ki je sicer legitimna, ne podpirajo. Državna sekretarka Nina Pirnat je ob tem povedala, da standardi in normativi v zdravstvu niso samo zdravniški, ampak so to standardi in normativi različnih strok, ki pristopajo k bolniku, torej različnih zdravstvenih delavcev. Stavko razume kot pritisk, morda celo izsiljevanje.