Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Minister za zdravje Janez Poklukar je na večerni izredni novinarski konferenci sporočil, da so danes svetovalno skupino znova zaprosili, naj pretrese učinke cepljenja s cepivom Astrazenece in da je ta sporočila, da zaradi previdnosti svetuje začasno prekinitev cepljenja. Tako bodo jutri v Sloveniji cepili zgolj tiste, ki so na programu za cepljenje z drugima dvema cepivoma. Je pa dobra novica ta, da bomo s strani Pfizerja dobili dodatne odmerke, je sporočil minister.
Danes mineva leto dni od prve smrtne žrtve covida-19 v Sloveniji. Na ljubljanskih Žalah je dopoldne potekala žalna slovesnost, s katero se je Slovenija poklonila spominu na vse pokojne v epidemiji ter izrekla sožalje in sočutje svojcem. Žalni nagovor je imel predsednik republike Borut Pahor, slovesnosti pa so se udeležili tudi predsednik vlade Janez Janša, predsednik državnega zbora Igor Zorčič in predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore je blagoslovil vrbo, ki so jo ob tej priložnosti posadili v parku Žale.
Jutri bo minilo leto, odkar je zaprisegla vlada Janeza Janše. V tem času je 80 odstotkov svoje energije namenila spopadu z epidemijo, posvečala pa se je tudi izpolnjevanju koalicijske pogodbe. Na današnji novinarski konferenci so prehojeno pot in načrte za naprej predstavili premier Janez Janša, podpredsednika vlade Zdravko Počivalšek in Matej Tonin ter kmetijski minister Jože Podgoršek.
V Evropskem parlamentu bo danes popoldne razprava, ki naj bi bila po prvotnih načrtih namenjena ogrožanju medijske svobode na Poljskem in Madžarskem, minuli četrtek pa so razširili dnevni red in k temu dodali še Slovenijo. V napovedi plenarnega zasedanja so zapisali, da se slovenski novinarji soočajo z vsesplošnim spletnim nadlegovanjem in grožnjami, nenazadnje s strani premierja Janeza Janše, vse več je poročil o političnem vmešavanju v javne in zasebne medije. Tako je izhodišče razprave, napovedane v Evropskem parlamentu za popoldne. Novinar in publicist dr. Bernard Nežmah ocenjuje, da je to zgolj preusmerjanje pozornosti na nekega domnevnega negativca.
Kdor se ni sposoben pogovarjati, na dolgi rok ne bo uspešen, je prepričan predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki se strinja, da je parlament predvsem prostor dialoga, a hkrati tudi konflikta. »Državni zbor je hiša nekega organiziranega konflikta, tam so prisiljene sodelovati stranke, ki so jih izvolili volivci z različnimi pogledi na prihodnost družbe in dejstvo je, da če želi katerakoli stranka biti uspešna, mora pridobiti na svojo stran še druge stranke in se pogovarjati.«