Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Na obravnavo v državnem zboru čaka paket davčne zakonodaje. Potem ko je vlada predlagala postopen dvig splošne olajšave s 3500 na 7500 evrov ter znižanje stopnje davka v najvišjem dohodninskem razredu s 50 na 45 odstotkov, to pomeni višje neto plače za zaposlene. Sindikati kljub temu niso navdušeni, prepričani so, da bo sčasoma prišlo do znižanja socialnih pravic, saj bo izpad v proračunu očiten. Na drugi strani pa gospodarstvo in davčna stroka že vrsto let opozarjajo, da so slovenske plače previsoko obdavčene, kar ne spodbuja razvoja gospodarstva.
Minister za zdravje Janez Poklukar je eden ključnih mož v boju Slovenije z epidemijo koronavirusa. Resor je prevzel v zahtevnih časih, a hkrati je treba priznati, da tudi vodenje ljubljanskega kliničnega centra ni bila dosti manj zahtevna naloga, prav tako ne vodenje jeseniške bolnišnice, ki jo je moral popeljati ven iz rdečih številk. In mu je uspelo.
Tema letošnjega dneva svobode medijev poziva k potrditvi pomena negovanja informacij kot javne dobrine in vabi k razmisleku, kako okrepiti novinarstvo. Večina medijev danes poroča o hudih pritiskih na novinarje, iz naslovnic kričijo naslovi o diktaturi in podobnem. O medijih smo spregovorili tudi v oddaji Spoznanje več, predsodek manj.
Evropska komisija je včeraj odobrila nadomestilo Slovenije v višini 2,5 milijona evrov za opravljanje javne službe Slovenske tiskovne agencije. Kaj to pomeni? Ne gre za evropski denar, ampak za odločitev, da je financiranje s strani Slovenije, ki je namenjeno tej tiskovni agenciji, povsem v skladu z evropskimi pravili o državnih pomočeh. Toda nekaj nejasnosti ostaja.
Epidemija nas je malo streznila, smrt nam je bližje, kot družba smo se bolj začeli ukvarjati s starejšimi in njihovim življenjskim prostorom. Čeprav je smrt odstranjena iz našega zavedanja, se družba z njo ne ukvarja, je ves čas tukaj, covid je povzročil, da je javnost o smrti spregovorila naglas, ugotavlja Tatjana Fink iz Ljubhospica. Tudi vodja paliativne mobilne enote Splošne bolnišnice Jesenice Mateja Lopuh se strinja, da je zdaj nekoliko drugačen pogled na umiranje. „Epidemija je streznila naš pogled na minljivost, smo izgubljali ljudi, ki so bili na videz popolnoma zdravi, okužili so se morda v trgovini. To je tako dogajanje, ki ga družba težko spregleda. Bolj smo se začeli zavedati svoje ranljivosti. Ni treba, da je človek hudo bolan, smrt se lahko zgodi v trenutku.“