Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Vprašanje smo zastavili v novembrski oddaji »Za sožitje« antropologu in teologu prof. dr. Jožetu Ramovšu. Nanj je odgovoril s stavkom prvega slovenskega metropolita, ljubljanskega nadškofa dr. Jožefa Pogačnika, ki je na podobno vprašanje nekoč odgovoril: » Časi so vedno drugačni, važno je, da v vsakem času ostajamo ljudje. Ljudje!, ker samo to smo. Nismo bogovi, ki bi lahko delali čase, jih samo soustvarjamo, lepšamo ali kvarimo, toda čas ni odvisen od nas.« V dvajsetem stoletju in v stoletju, v katerem smo zdaj, skušamo imeti ljudje vse v svojih rokah in hočemo vse menedžirati. To ne gre. Ne moremo imeti nadzora nad vsem. Imamo pa nek prostor, v katerem pa smo svobodni in ta prostor je več kot dovolj velik, da naredimo življenje kakovostno sebi in drugim, v takšnem času, kakršen pač je.
Slovenski skavtinje in skavti vsakih pet let prirejajo tradicionalni Skavtfest, festival slovenske skavtske pesmi, na katerega se prijavijo skavtske glasbene zasedbe iz vse Slovenije. Letos so festival pripravili postojnski skavti. Strokovna žirija med nastopajočimi izbere zmagovalno pesem, ki se zapiše tudi v skavtsko pesmarico in se tako lažje uveljavlja po domovini. Svojo najljubšo pesem izbere tudi občinstvo. Letošnji zmagovalci so skavti stega Ajdovščina – Šturje 1. Povabili smo jih na pogovor za Dijaško oddajo, v kateri smo zmagovalno pesem tudi slišali. In kaj so skavti povedali?
V sobotni radijski oddaji »Za življenje, za danes in jutri« smo gostili specialnega pedagoga Marka Juhanta, ki po odhodu psihoterapevta Bogdana Žorže, redno, zdaj že dobro leto dni, prihaja v naš studio. V mnogih pogledih je po nazorih nadaljevalec Žorževe vzgojne poti, po drugi strani pa svojevrsten, inovativen in, kar morda mnogi ne vedo, bogat v izkušnjah, saj je za Markom Juhantom več desetletij delovanja in službovanja med in z mladimi ter otroki, v vzgojnih in izobraževalnih ustanovah.
Gospodarska rast je v preteklosti temeljila na izkoriščanju naravnih virov, pri čemer se je pogosto zdelo, da so zaloge surovin neomejene. Posledica tega je današnja »kriza virov«, nevarnost pomanjkanja naravnih surovin, in čedalje višje cene. V obdobjih kriz finančnih in gospodarskih sistemov ter ob naraščajočem pomanjkanju naravnih virov je prehod v zeleno gospodarstvo globalno čedalje pomembnejši za ohranjanje konkurenčnosti in kakovosti življenja.
V petek, šestega novembra, bomo vedeli, katero je. Kulturno društvo Josipine Turnograjske zaključuje razpisani natečaj za najboljše ljubezensko pismo med mladimi v Sloveniji. Trajal je mesec dni in pol. Natečaj, ki ga je navdihnilo bogato dopisovanje Josipine Urbančič Turnograjske in Lovra Tomana, kulturno društvo organizira od leta 2012. Idejni vodja projekta v celoti je ddr. Mira Delavec Touhami. Na letošnji natečaj je prispelo več kot tristopetdeset pisem osnovnošolcev in srednješolcev iz različnih delov Slovenije. Mladi si želijo pisanja, izražanja svojih občutij in doživljanj. V Kulturnem domu v Preddvoru bo jutri, šestega novembra, podelitev priznanj in nagrad. Vabljeni.