Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Nataša Ličen

Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.

  • Dr. Jože Ramovš (photo: Nataša Ličen)
    25.08.2015, 20:00

    Najučinkovitejša terapija je sožitje

    Vsako obdobje življenja je treba spoštovati, čas rojstva, mladost, čas odraščanja, dobo polnega ustvarjanja in tudi, ko moči začnejo pešati. Na to so številne družbe zahodnega sveta pozabile, žal se pretirano veljavo daje le mladosti. Za družbe, ki se držijo tradicionalnih vrednot, med katerimi je tudi spoštovanje starejših, njihove onemoglosti, popuščanja, pogosto rečemo, da so preživete ali zastarele. Kako se motimo, je v avgustovski oddaji Za sožitje dejal dr. Jože Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje. Vrednote so, se ne spreminjajo, tako kot se v fizičnem svetu ne spreminjajo zakoni narave. Na primer težnost, če se preveč nagnemo čez ograjo, pademo, tako je bilo in vedno bo. Zakon težnosti se ne spreminja. Prav tako je v socialnem in psihičnem življenju, kar Evropa zadnjih sto let, morda dvesto, ne upošteva. So zakonitosti, ki so trdne, med njimi spoštovanje življenja, sožitja. Ljudje smo ne samo individuum, ampak moramo biti tudi skupaj.

  • Dd.r Mira Delavec Touhami  (photo: Nataša Ličen)
    20.08.2015, 15:39

    Resnica o Afriki in tam živečih nomadskih ljudstvih v pogovoru z Ddr. Miro Delavec Touhami

    Zaradi možnosti terorističnih napadov razmere na severu Afrike niso varne. Potovanja v določene predele Egipta, zlasti na širše območje mest Kairo in Aleksandrija, v mesta v delti Nila in mesta ob Sueškem prekopu (Suez, Ismailia, Port Said), na celotno območje polotoka Sinaj z izjemo letovišč ter obmejna področja z Libijo, Sudanom in Izraelom, so odsvetovana. Kakšne so trenutno razmere na severu Afrike, smo vprašali ddr. Miro Delavec Touhami, Slovenko, ki od blizu pozna življenje in razmere tam živečih prebivalcev. Z njimi se je najprej srečevala kot raziskovalka, zadnja leta pa je njeno srce tesneje povezano z nomadskim ljudstvom iz Sahare, Tuaregi. Ddr. Miro Delavec Touhami smo pred nekaj leti že gostili v našem etru, znova pa smo jo povabili k pogovoru, ker se je ravnokar vrnila s severa Afrike in je iz prve roke opisala trenutne razmere in stiske tamkajšnjih ljudi. Gostili smo jo prav na svetovni dan humanitarnih dejavnosti, ko se spominjamo plemenitih delavcev, ki širijo dobro med ljudmi na konfliktnih področij in v deželah revščine.

  • Kuharja Mitja in Janez (photo: Nataša Ličen)
    20.08.2015, 09:15

    FerFud: Plačamo, kolikor želimo, pa še v dober namen

    Kulinarika se je preselila na ulico in postala dostopna vsem. Po Sloveniji se bolj ali manj nepredvidljivo premika in ustavlja, najraje na prireditvah, med množico ljudi, pisan tovornjak, popisan s črkami FerFud. Tovornjak prevaža ulično hrano, okusne jedi tradicionalnih receptov, ki pa so pripravljene na moderen, inovativen način. Prisegajo na kakovostne sestavine in na visoko kulinarično doživetje po poštenih cenah. Plačamo namreč toliko kot presodimo, da je bil grižljaj vreden. Prihodki projekta gredo v dobrodelne namene, za podporo Botrstva v Sloveniji. »Street food« je v tujini priljubljen vir prehrane, pri nas pa šele dobiva svoje mesto. In na nekoliko neobičajen način jo skuša približati ljudem tudi FerFud. Projekt sta predstavila mlada, a izkušena kuharja, ki ju srečamo v tovornjaku, kako spretno postrežeta s Šugoresnikom, Lenčico ali katero od ostalih jedi po tradicionalnih slovenskih recepturah.

  • Pomurski dnevi podjetništva (photo: ARO)
    18.08.2015, 13:38

    Pri Google prisegajo na slovenske inženirje

    Nadaljevanje stavka je takšno: »Azijci so v programiranju boljši, toda Slovenci imajo širino.« Misel je izrekel Matija Goljar, ustanovitelj in vodja pospeševalnika mladinskega podjetništva. Matija prihaja iz Velenja, kjer kot pravi, se morda zdi, da to ni ravno kraj velikih možnosti, vendar je njega prav ideja popeljala v svet. Če to ni dokaz, da se da, potem ne ve, kaj je, še dodaja.

  • Matevž Mehle in Marta Habe (photo: Nataša Ličen)
    16.08.2015, 05:00

    Taize: Kraj molitve in letos treh obletnic

    Skupina mladih iz Slovenije je praznovala Marijin praznik v Taizeju. V francosko ekumensko vasico so priromali v organizaciji društva Skam, v dneh, ko je tam vrhunec praznovanj zadnjih treh let, posvečenih iskanju ''nove solidarnosti'', ko pozornost posebej namenjajo osebam v negotovih razmerah na različnih koncih sveta. Spominjajo pa se tudi obletnice tragičnega napada na ustanovitelja skupnosti. Romunka je na današnji dan, pred natanko desetimi leti, z napadom med večerno molitvijo prekinila bogato in miroljubno življenje, takrat devetdesetletnega ustanovitelja ekumenske skupnosti Taize v vzhodni Franciji, brata Rogerja, ki je poškodbam takoj podlegel. To se je zgodilo pred množico mladih, ki so sodelovali pri večerni molitvi. Letos maja pa je minilo sto let od njegovega rojstva in tudi to je zaznamovalo letošnje leto v Taizeju, v skupnosti, ki deluje že petinsedemdeset let. To pa je letos še tretja obletnica, ki odmeva.