Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Tip vzgoje, ki jo številni odrasli otrokom ponujamo danes, otrok ne pripravlja na frustracije. Ne pripravlja jih na to, da bi bili pripravljeni tudi na neuspehe, na trenutke, ko so pod obremenitvijo, ko jim ne gre in stvari niso same po sebi umevne, ampak jih je treba ponavljati, delati vaje, da bo boljši uspeh. Ker se ne znajo soočati z neuspehi, pri tem nastane pritisk, v otroku pa želja pobegniti iz situacije. In otroci dejansko pobegnejo.
V Dijaški oddaji smo pred tednom dni gostili tri mlade iz gibanja »Mladi za zedinjen svet«, ki so se udeležili prostovoljnega poletnega delovnega tabora v Strunjanu. Teden dni so v času poletnih počitnic sodelovali pri urejanju okolice kraja, pomagali starejšim pri gospodinjskih opravilih, čistili posledice žleda, animirali otroke ... Vsak talent je prišel prav!
Liturgični prazniki so dnevi Božje milosti. "Koledar ni samo zunanja oblika, s katerim si pomagamo organizirati čas. Čas nam je dan, kot svetloba, čas nam je podarjen, je nekaj Božjega. Čas je posebna dimenzija življenja, zato ni vseeno, kdaj in kdo goduje v posameznem dnevu. Liturgični prazniki so posebni dnevi Božje milosti, dani nam, kot recimo, da si bomo lažje predstavljali, Dan odprtih vrat različnih ustanov. Šole odprejo svoja vrata, da jih lahko bolje spoznamo. Tako lahko rečemo tudi za godovne praznike. Da so to Dnevi odprtih vrat naših svetnikov, priprošnjikov, preko katerih se nam odpirajo vrata v nebesa."
Ob Tednu otroka smo v goste povabili Anito Ogulin, predsednico Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje. Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci, je napisano na njihovi spletni strani. Deliti srečo pomeni, biti srečen tudi sam! In nadaljujejo, smo goreči zagovorniki otrokovih pravic, tudi odgovornosti. In smo tudi tisti, ki trkamo na odgovorno starševstvo, prijazno, odgovorno, solidarno, strpno in odprto družbo. Tovrstna prizadevanja bi morala biti vedno v ospredju, vsake družbe, ne glede na njeno stopnjo razvoja.
Kaj mislite, da je lahko najboljša novica? V življenju se pogled na to spreminja. A ko ponagaja zdravje, ni dvoma, kaj je najpomembnejše. Najboljša novica je, da smo premagali bolezen ali da jo obvladujemo in lahko kljub diagnozi živimo kakovostno ter dolgo. Zato je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo sredi septembra začelo kampanjo NAJBOLJŠA NOVICA. Dobra, najboljša novica je ozdravitev, »zazdravitev«, dober izvid. Skozi navdihujoče zgodbe nekdanjih in aktualnih bolnikov ter strokovnega osebja, ki se dnevno spopada s težkimi boleznimi, želijo javnost seznaniti s ključnimi simptomi, znaki in potekom zdravljenja limfoma, levkemije in ostalih težkih boleznih krvi. PRISLUHNITE ZGODBAM, 1. oktobra, na Radiu Ognjišče.