Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Nataša Ličen

Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.

  • Alkohol (photo: http://www.perfecthealth101.net)
    10.12.2015, 09:02

    Pogosto probleme pometemo pod preprogo

    Sem otrok alkoholikov. Program Al-Anona sem spoznal pred trinajstimi leti preko prijateljev. Pila sta oba, oče in mama, odraščal sem med vsakodnevnimi prepiri, pogosto sem bežal od doma. Spominov z mladosti imam zelo malo, moja mladost je kot nepopisan list. Tako je opisoval Uroš, danes odrasel mož, v Dijaški oddaji, v kateri smo predstavili delovanje skupine za samopomoč najstnikov in otrok, prizadetih zaradi alkohola v družini ali med prijatelji. Alateen je del Družinskih skupin Al-Anon in je skupnost mladih, v kateri drug drugemu pomagajo ob delitvi izkušenj, vlivanju moči in upanja.

  • p. Silvo Šinkovec (photo: Igor Modic)
    03.12.2015, 12:34

    Nevarna poseganja v nukleus družbe

    V družbi se znova zaznava veliko nestrpnosti. Velika novost zadnjega stoletja za Evropo je reka ljudi v iskanju boljšega, pred nami je referendum, ki vnaša veliko spremembo, posega v nukleus, v srčiko družbe in zato se ob tem razumljivo porajajo različna mnenja. Svet razpravlja o naravi, o ohranitvi planeta, s čimer je povezana tudi enciklika papeža Frančiška. To so tri velika vprašanja o trenutnem dogajanju v naši realnosti. Kako duhovno brati omenjene dogodke?

  • Andrej Pivk (photo: Nataša Ličen)
    01.12.2015, 14:27

    Socialni cirkus

    Socialni cirkus je program aktivnega in dinamičnega dela z mladostniki, pri katerem se uporabljajo spretnosti cirkuške umetnosti kot sredstvo za doseganje pozitivnih rezultatov v socialnih, psiholoških, osebnostnih in motoričnih sposobnostih. Ideja se je začela pojavljati v Južni Ameriki, kjer cirkuški strokovnjaki poučujejo otroke in mlade z ulic. Socialni cirkus se je izkazal za uspešnega pri preprečevanju kriminala in drugih družbenih patologij. Načela socialnega cirkusa se hitro širijo po vsem svetu. Pri nas ga uspešno izvajajo na Skali, programu mladinske ulične vzgoje, ki deluje v sklopu Zavoda Salesianum. Prvi so pri nas stopili na ulice med mlade, jim nudili podporo, gradili njihove življenjske poti in jih s tem vzgajali.

  • popoldne na cesti, program Karitas vipavske dekanije (photo: ARO)
    27.11.2015, 13:38

    Popoldne na cesti - Dobro se vrača

    Ob tednu Karitas, ki se sklepa na prvo adventno nedeljo, tudi na nedeljo Karitas, smo v četrtkovi Dijaški oddaji gostili mlade prostovoljce, ki pri Karitas vipavske dekanije sodelujejo pri programu Popoldnevi na cesti. V sklopu te prostovoljne dejavnosti mladi pomagajo mladim pri učenju in domačih nalogah. Obenem pa je skupno druženje na ulici, ob vodenih projektih in animaciji, priložnost za utrjevanje socialnih vezi med sovrstniki. Številni mladi se danes zapirajo med štiri stene, v virtualna prijateljstva, in je program zato tudi priložnost za skupno igro ter odkrivanje pravih vrednot medvrstniškega in medgeneracijskega druženja malo.

  • Dr. Jože Ramovš (photo: Nataša Ličen)
    25.11.2015, 11:19

    V kakšnih časih živimo?

    Vprašanje smo zastavili v novembrski oddaji »Za sožitje« antropologu in teologu prof. dr. Jožetu Ramovšu. Nanj je odgovoril s stavkom prvega slovenskega metropolita, ljubljanskega nadškofa dr. Jožefa Pogačnika, ki je na podobno vprašanje nekoč odgovoril: » Časi so vedno drugačni, važno je, da v vsakem času ostajamo ljudje. Ljudje!, ker samo to smo. Nismo bogovi, ki bi lahko delali čase, jih samo soustvarjamo, lepšamo ali kvarimo, toda čas ni odvisen od nas.« V dvajsetem stoletju in v stoletju, v katerem smo zdaj, skušamo imeti ljudje vse v svojih rokah in hočemo vse menedžirati. To ne gre. Ne moremo imeti nadzora nad vsem. Imamo pa nek prostor, v katerem pa smo svobodni in ta prostor je več kot dovolj velik, da naredimo življenje kakovostno sebi in drugim, v takšnem času, kakršen pač je.