Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Vsaka stvar oboli. Tudi jezik. Človek je človeku človek po besedi. Odnosi med nami bodo zdravi, če bodo zdrave besede, ki jih izrekamo in živijo med nami.
Z veliko mero negotovosti vstopamo v letošnji adventi čas. Kaj bo? Kakšne spremembe se uveljavljajo v družbi, bodo zahtevne, pre-velike? Se jim bomo zmogli prilagoditi, bomo imeli dovolj za dostojno življenje? Vse to in še marsikaj, se mota po glavi slehernika. Kako vstopiti ob epidemiji in ob prej omenjenih dejstvih, ko se marsikaj preobraža, v advent, se pripraviti na »veselo« novico?
Ob Dnevu slovenske hrane smo k pogovoru povabili profesorico Katarino Smole, z Višje strokovne šole Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana. O prehrani imamo nič koliko raziskav, še več diet, priporočil, mnenj in prepričanj. Kaj jemati resno in katere od mnogih prehranskih smernic so tiste, ki dokazano prinašajo koristi?
Sogovornik prihaja iz čebelarske družine brežiškega okoliša, v kateri s hvaležnostjo in kot dar sprejemajo to dejavnost. Sodelujejo z naravo, zato se zavedajo nujnosti zdrave ponižnosti in prilagoditve. Ko narava kaj vzame, na drugi strani da kaj drugega. V čebelarstvo so vpeti vsi bratje in sestra, vsak s svojimi sposobnostmi.
V Sloveniji se je začelo, z veliko časovno zamudo, resneje prebujati zavedanje o nujnosti ureditve področja dolgotrajne oskrbe. Populacija se stara, na drugi strani pa je treba iskati tudi nove priložnosti za mlade, za povezovanje različnih generacij, za vpeljavo sočutnejših in humanejših oblik sobivanja. Poznavalec omenjenega področja je, v širšem evropskem prostoru, psiholog Franc Imperl.