Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Finančna pismenost je vpeta v vsa področja življenja. (foto: PixaBay)
Finančna pismenost je vpeta v vsa področja življenja. | (foto: PixaBay)

Irena Simčič: Gospodarstvo se začne v gospodinjstvu

Mladoskop | 19.04.2021, 13:01 Nataša Ličen

Svetovni teden o financah smo obeležili prejšnji mesec. Na organizaciji OECD, ki je krovni nosilec projekta, so se osredotočili na čimprejšnje neodvisno finančno izobraževanje otrok. V projektu je več kot 175 držav in več kot 40 milijonov otrok.

Tudi v Sloveniji smo vsebinsko obeležili ta teden, predvsem v šolskem prostoru, saj je namen, da mladi spoznajo pomen finančnega izobraževanja in potrošnikove pismenosti. POgovarjali smo se z Ireno Simčič, ki  Poseben poudarek so dali tudi tematiki oglaševanja. Saj je zavajajočih reklamnih sporočil v današnjih časih vse več. Če znanja ni, je lahko odločitev nevarna tudi za prihodnost. Potrošniki potrebujemo določene veščine, znanja in strategije za olajšanje vsakdanjega odločanja.

     Tudi »zavržek« hrane lahko predstavlja slabšo finančno pismenost

Tudi odvržena hrana je izgubljen denar.
Tudi odvržena hrana je izgubljen denar. © PixaBay

"Pismenosti se med seboj prepletajo. Težko razumemo, da bo nekdo dobro finančno pismen, če je slabši na področju ostalih pismenosti. Med najpomembnejše pismenosti, ki jih posebej izpostavlja mednarodna organizacija OECD so bralna, naravoslovna, okoljska, kulturno umetniška, matematična in finančna, oziroma potrošnikova pismenost. Večja potreba po izobraževanju potrošnikov se kaže, ker je število finančnih odločitev, ki jih mora sprejeti posameznik, vse večje. Povečuje se kot posledica na trgih in v gospodarstvu. Nenazadnje se daljša tudi življenjska doba in imamo povečano ponudbo različnih vrst finančnih proizvodov in storitev."

Irena Simčič z Zavoda RS za šolstvo med snemanjem oddaje Mladoskop o finančni pismenosti, preko aplikacije. Tudi to je postalo nova oblika pismenosti.
Irena Simčič z Zavoda RS za šolstvo med snemanjem oddaje Mladoskop o finančni pismenosti, preko aplikacije. Tudi to je postalo nova oblika pismenosti. © Nataša Ličen

Gospodarstvo se začne v gospodinjstvu kot najmanjši gospodarski enoti.
Finančno pismenost je med mladimi treba krepiti predvsem z neodvisnim finančnim izobraževanjem, biti mora dostopno ter kakovostno. Pri finančni pismenosti ne gre samo za odgovoren odnos do denarja, ampak tudi do drugih virov, kot na primer do vode, energije, hrane in podobno. V Sloveniji zavržemo približno 68 kg hrane na prebivalca, v Avstriji, kjer zelo krepijo finančno oziroma potrošnikovo pismenost, so se odločili, da se na transportnem vozilu, ko odpelje smeti izpred domačega doma, izpiše stavek: Danes smo iz vašega doma odpeljali vaš denar. Tudi »zavržek« hrane lahko predstavlja slabšo finančno pismenost. Stavek je dosegel svoj namen.

Učenci spoznavajo oblike denarja, načine plačevanja, prihodke, odhodke, varčevanje, predvsem pa je poudarek na vzgoji potrošnika, na kritični presoji oglaševanja, da mladi prepoznajo zavajajoče oglase.

Presenetilo nas je, ko je pred dobrim mesec dni završalo na družabnih omrežjih, češ, kaj se otroci že v osnovni šoli učijo o financah. Mednarodna organizacija OECD je v svojih zadnjih priporočilih določila in svetovala vladam ter tistim, ki odločajo, da je finančno pismenost treba umestiti v šole čim prej. V Sloveniji je finančno izobraževanje vključeno v različne učne načrte oziroma predmete, tako se s posameznimi finančnimi pojmi učenci seznanjajo tako v osnovni, srednji šoli in tudi pri nadaljevanju študija na fakultetah. Pri zgodovini se obravnava denar s historičnega vidika, pri jezikih z jezikoslovnega, in tako naprej, pri gospodinjstvu v Osnovni šoli pa izključno s področja financ.

Mladoskop
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.