Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Ob Dnevu ustvarjalnosti in kreativnosti, ki so ga pri Združenih narodih razglasili za 21. april, smo se z mag. Nastjo Mulej pogovarjali o načinu razmišljanja, s katerim postanemo v družbi bolj zaželeni in dobrodošli. Ljudje lepšamo svojo zunanjost, za to porabljamo veliko denarja, vedno manj pa se trudimo za lepoto svoje notranjosti. V dobro vseh je skrajni čas, da to spremenimo. Kako?
Odpreti svojo ranjeno notranjo samoto je bil za Sašo Kveder boleč proces. Pa vendar se je odločila, da spregovori, saj molk nič ne reši. Osebna izpoved matere sina zasvojenega z drogami, v knjigi »Tokrat bo drugače«, pretresljivo opiše na eni strani tragiko in po drugi večni optimizem, neskončno vero v preobrat. Mati nad sinom ne obupa.
V oddajo Naš gost smo povabili diplomiranega etnologa in profesorja umetnostne zgodovine, ki je študij nadaljeval na finskih univerzah. Krajše obdobje je bil tudi urednik, leta 1988 pa je stopil v svobodni poklic. Veliko je objavljal, prejel med drugimi Murkovo nagrado za življenjsko delo. Je avtor več odmevnih in zelo priljubljenih knjig, med bolj odmevnimi je povezana z dnevi, v katerih smo, »Praznovanje pomladi in velike noči na Slovenskem in po svetu.«
Povsod in kar naprej se bo dogajalo, česar si ne želimo. Dobro se je naravnavati na naravo, to dogajanje je organsko in nas vedno zajame. Živa bitja smo, del narave. Pomembno je opazovati globlje, ker videz, tudi pri naravi, včasih vara. Vidimo zunanjo podobo, ne vidimo pa kaj se dogaja v globini. Kako si bomo zagotovili, da nobeno jutro ne bomo slabe volje, da nas ne bo spodneslo, se ne bomo sprli in tega prinesli domov, nas ne bodo presenetili spomini, … kako naj bi vedeli, da iz nas ne bo prišlo nekaj, kar lahko drugega prizadene in iz drugega, kar nas?
Križ je izhodišče najglobje komunikacije, še zdaleč ne samo simbol trpljenja. Je najbolj odprt simbol, ki si ga delimo tako v veselju kot žalosti, je misel dr. Stanka Gerjolja. Veliki petek, ali pa vsaka življenjska zgodba, ki nam ni po volji, je pomenska. Lahko jo zanikamo, lahko pa jo sprejmemo in iz nje skušamo potegniti čim več. Uiti ji ne moremo, zanikati je tudi ne moremo, zato je važno, kako se soočamo s trpljenjem, pa pravi dr. Jože Plut. Oba sta bila naša sogovornika na veliki petek v preteklih letih, zato smo za osmo uro na letošnji veliki petek pripravili odlomke iz pogovorov z njima.