Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Ljudje smo radovedna bitja, skušamo potešiti svojo radovednost. Za to pa je potreben določen napor, da se do nečesa dokopljemo in dobro je, če nam kdo na tej poti pomaga, ne da naredi namesto nas ali da pleza namesto nas, ampak da pokaže, kje bi bilo dobro iskati, kam postaviti nogo, roko, kje se lahko kaj odkruši. Plezamo pa vedno sami.
Prenekatere invazivne tujerodne rastline spodrivajo avtohtone, domače in šibijo našo biotsko pestrost, lahko so nevarne tudi za zdravje ljudi. Orjaški dežen na primer povzroča kemične opekline, pelenolistna ambrozia pa je močno alergena. Svetovala je Ana Dolenc, biologinja z Zavoda RS za varstvo narave.
Aktiven mož številnih zanimanj, zbiratelj čebelarske dediščine, tudi medicine in farmacije, ki vrsto let slika tudi kopije na panjske končnice in steklo, ureja Lekarniški in alkimistični muzej v Radovljici, kjer so uspeli zaobjeti dvatisočletno preteklost omenjenega področja na našem območju. Marsikaj ga pritegne, zato v želji zbrati čim več eksponatov za bogatitev zbirk, redno obiskuje tudi sejme in dražbe v tujini, kjer je ohranjenega več in je tudi ponudba bogatejša.
Ni vseeno, vse je eno so besede, ki povzemajo zgodbo tudi našega sogovornika v četrkovi popoldanski oddaji. Tadej je bil v svojem poklicu zelo uspešen, veliko časa se mu je posvečal, bil lastnik posebnega frizerskega ateljeja, delal z naravnimi materiali, imel vse več strank in izzivov, potem pa se je odločil za drugačno pot. V njem že od otroštva živi preprosta resnica, da ne obstaja samo to, kar smo se naučili, ampak veliko več. Naučeni smo misliti dualno, presojamo ali je dobro ali slabo, je levo ali desno, takšen način lahko zelo oži pogled in onemogoča širše dojemanje življenja.
Po Festivalu duševnega zdravja, ki je bil včeraj na Gospodarskem razstavišču, smo se v jutranjem pogovoru z dr. Zalko Drglin, raziskovalko in strokovnjakinjo za ob-porodne stiske, pogovarjali o simptomih stresa in ostalih težav zamajanega duševnega ravnovesja. V ospredje smo postavili matere ob rojstvu otroka in njihovo, ter seveda skrb očetov, soočanje s strahovi in travmami. Spregovorili pa tudi širše, za vse populacije in v vseh življenjskih obdobjih, o korakih pomoči ob duševnih spremembah.