Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
V Dijaški oddaji smo gostili predsednika Popotniškega združenja Slovenije Igorja Jurišiča. Obiskali smo ga tik po prestopu v novo leto in zato najprej pogledali v statistiko, koliko in kam mladi potujejo, ter zakaj so potovanja učilnica na prostem. Potovanje ni samo sebi namen, od takšnega imamo bore malo, pravi Igor Jurišič, smisel je spoznati druge prebivalce sveta v njihovi pristnosti, odkrivati njihove kulture, kulinariko, navade in s tem razvijati razumevanje ter spoštovanje, ki dvigujeta etiko človeštva. Za eno od vstopnih tem v letošnjih Dijaških oddajah smo pogovor o potovanjih izbrali prav zato, da bi mlade spodbudili k izbiranju prioritet, da bi zastavljenim ciljem sledili in se znali zanje čemu tudi odpovedati.
Pod taktirko oblikovalca Julijana Krapeža je v zadnjem času nastalo kar nekaj odličnih rešitev za kuhinjo. Za več svojih unikatnih del je prejel tudi nagrade. Delo oblikovalcev je v preteklih letih ostajalo v ozadju in se o njih ni pisalo na prvih straneh, čeprav so bili vedno nosilci razvoja in pomembni za tehnološki razvoj. Lansko leto ni bilo lahko, pravi oblikovalec, po izobrazbi arhitekt, Julijan Krapež, katerega uspešno delo ne cenijo samo stranke, ampak mu izkazujejo priznanje tudi stanovski kolegi. Letos se kažejo obetajoči znaki, da bomo vendarle počasi splavali iz dna, še dodaja v pogovoru, ki smo ga na radiu Ognjišče posneli za novo letošnjo rubriko dobrih rešitev, z naslovom Ni meje za dobre ideje.
Občina Kostel leži na jugovzhodu Slovenije, v njej živi okoli sedemsto prebivalcev. Kostel je zemljepisno razgibana in v etnografskem pogledu zanimiva pokrajina ob mejni reki Kolpi. Na tej krajinski ločnici se ni ustavila samo jezikovna meja med slovenskim in hrvaškim jezikom, ampak tudi politična meja med nekdanjo Kranjsko in Hrvaško. Svoj čas precej odmaknjeni kraji od matičnega središča, imajo danes prednost v svojstvenem razvoju jezika in ohranitvi bogate narečne govorice. Tako majhna občina, ki pa je vendar velika v svojem zavedanju ohranjanja dediščine, svoje drugačnosti in posebnosti. Med to sodi tudi njihovo narečje, ki ga lahko odkrivamo v pravem slovarju. O tem smo se pogovarjali v kratki rubriki Zakladi naše dediščine.
Pod naslovom Izobraževanje, bankomat za finančni primanjkljaj?, so pri Dijaški organizaciji Slovenije pred dnevi poslali v javnost sporočilo v odziv na napovedana enostranska varčevanja, ki bi posegla v financiranje programov za mlade. Na seznamu varčevalnih ukrepov so se znašli ukinitev financiranja dodatne učne pomoči, določenih programov srednjega šolstva, tudi projektov in dejavnosti, znižali naj bi stroške pri uporabi računalniških aplikacij, omejili mednarodne dejavnosti, pa tudi vpis v poklicni in maturitetni tečaj ter varčevali pri preverjanju znanja na maturi in nacionalnem preverjanju znanja.
Otroci se učijo tako, da opazujejo svet okrog sebe in najbližji svet so jim starši. Pozneje tudi sorojenci. Prva oseba, ki jo otrok oponaša in na katero se naveže, pa je običajno mama. Če bi bili pozorni, bi videli, da otrok že po tednu, dveh z gibi sodeluje pri previjanju. Če bi znali opazovati, bi pri vzgoji lahko marsikaj spremenili, na preprost način, z drugačnim ravnanjem. Veliko odgovorov, ko ne vemo kako, bi dobili preko otrokovega obnašanja, preko njegove govorice telesa. Tako je v sobotni oddaji Za življenje, za danes in jutri razmišljal specialni pedagog Marko Juhant.