Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
V Svetovalnici smo tokrat govorili o najpogostejši sistemski bolezni kosti osteoporozi, ki kar štirikrat pogosteje prizadene ženske. Po ocenah iz leta 2019 je bilo v Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo. Pogosto je osteoporoza vzrok za zlome kosti, ki lahko vodijo tudi v invalidnost. O tem, koga najpogosteje prizadene, kakšna je vloga preventive in presejalnih programov je spregovorila predstojnica Zdravstvene postaje Vojnik Jana Govc Eržen. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
V Družinski katehezi sta bila znova z nami zakonca Petra in Matej Berčan. Prejšnji mesec smo spoznali njuno zanimivo življenjsko zgodbo (povzetek pogovora lahko najdete na povezavi levo), danes pa se bomo pogovarjali o minulem prazniku vseh svetnikov in vernih duš, predvsem pa o tem, kako ohranjati ljubezen v zakonu. Naslonili smo se tudi na papeževe misli v pripravi na Svetovno srečanje družin, ki bo prihodnje leto. Na daljavo se je pogovoru pridružil duhovnik Rafko Klemenčič, oddajo pa je vodila Slavi Košir.
Bolezen, umiranje, smrt, vse to je sodobna kultura izrinila iz naših domov. V tokratni Svetovalnici smo govorili o paliativni oskrbi. Kako lahko tisti, ki so zelo bolni, lahko umrejo na svojem domu in pri tem dobijo pomoč? Odgovor na željo tistih, ki želijo umreti na svojem domu, so mobilne paliativne enote. Naša gostja je bila vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu dr. Maja Ebert Moltara. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
Vsak se verjetno kdaj sooči z izzivom, ko mora kdaj stopiti pred skupino ljudi in spregovoriti: bodisi v društvu, cerkvi, na prireditvi ali v službi. Kako se pripraviti na dober in prepričljiv javni nastop? Kako »opraviti« s tremo? Naša gostja je bila Hedvika Dermol Hvala, Svetovalnico pa je vodila Tanja Dominko.
V nedeljo, 29. oktobra, obeležujemo svetovni dan možganske kapi. Možganska kap je prvi vzrok invalidnosti, tretji vzrok smrtnosti. Je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, ki se lahko zgodi vsakomur, kadar koli in kjer koli. Utrpi jo ena od štirih odraslih oseb, vendar pa bi lahko skoraj vse možganske kapi preprečili. Pred časom smo v Svetovalnici gostili izr. prof. dr. Janjo Pretnar Oblak z nevrološke klinike UKC Ljubljana, s katero se je pogovarjal Blaž Lesnik.