Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Dr. Mateja Logar (photo: www.svetopisemskimaraton.si)
    29.07.2021, 23:55

    Zakaj bi se cepljeni bal necepljenega?

    V začetku junija smo dosegli vrh po številu cepljenih na dan, od takrat ta krivulja upada, zdaj smo pri 38 % ljudi, ki so bili cepljeni z obema odmerkoma oz. 43 % z enim. Četrti delta val je začel pljuskati nekaj tednov nazaj, zdaj je pred vrati, kako in kdaj se bomo spopadli z njim? Znova smo na daljavo gostili vodjo svetovalne skupine za Covid 19 infektologinjo dr. Matejo Logar, ki je po nočnem dežurstvu odgovarjala na vprašanja poslušalcev v zvezi s cepljenjem. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

  • Cepljenje v Sloveniji se odvija prepočasi (photo: CDC / Unsplash)
    24.07.2021, 08:48

    Dr. Roman Jerala: »Po zadnjih raziskavah bi bilo lahko cepljenje dolgotrajno za tiste, ki so preboleli virus in se naknadno cepili.«

    515 milijonov odmerkov cepiv je bilo dostavljenih v EU, 437 mio jih je bilo uporabljenih, znotraj EU je cepljenih 68,4 % odraslih. Cepljenje napreduje, a počasi. Še vedno je prisotnega nekaj strahu in pomislekov. Naš gost je bil dr. Roman Jerala, vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in sodelavec Univerze v Ljubljani. »Z velikim pričakovanjem sem čakal, kdaj bo razvito cepivo, zelo sem vesel, ko vidim, da cepiva tako dobro delujejo in komaj sem čakal, da pridem na vrsto za cepljenje. Cepilo se je tudi vse moje bližnje sorodstvo.« Dr. Jerala je eden najprodornejših raziskovalcev v državi in slišali boste, kako gleda na razvoj cepiva in njegovo vlogo v boju z epidemijo v svetu. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Skrb za svojca z demenco traja lahko tudi 20 let in več. Skrbniki si želijo le 2 uri na teden ali na mesec, da bi lahko v tem času stopili po najnujnejših opravkih. (photo: Sven Mieke / Unsplash)
    21.07.2021, 11:07

    Demenca: svojci so popolnoma izčrpani

    Demenca je bolezen, ki pride potiho, počasi in vedno prekmalu. Načenja možgane in spreminja bolnika in svojce, bližnje brez fizičnih bolečin, a vseeno boli. Demenca močno vpliva na življenje bolnika in njegove okolice. Z nami sta bili Štefanija Zlobec iz društva Spominčica in Simona Rihter, strokovna sodelavka Centra za socialno delo v Grosuplju.

  • Gost v našem studiu je bil kriminalistični inšpektor Matija Breznik (photo: Rok Mihevc)
    16.07.2021, 22:15

    Pozor: vlomilci in goljufi na delu

    S kriminalističnim inšpektorjem Matijem Breznikom smo v Svetovalnici govorili o vse pogostejših vlomih in goljufanju starejših, ko na vrata trkajo prevaranti pod pretvezo načrtovanih del na zemljišču. Na kaj pomislimo, preden se odpravljamo na počitnice? Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Naš gost je bil Rok Ferenčak (photo: Rok Mihevc)
    14.07.2021, 15:19

    Čebelar s čudovitim tenorjem: »Čebelar, ki se bo zaradi dobička ogrel za čebele, se bo tudi hitro ohladil.«

    Za veselje na naših vrtovih so zelo zaslužne čebele, ki oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Letošnje leto je za čebele in čebelarjenje zaradi vremena in temperatur skrajno neugodno. Osebne izkušnje, kako se z letošnjo slabo sezono spopadajo v čebelarstvu Ferenčak, je z nami delil Rok Ferenčak: »Že kot majhen sem vedno, ko sem prišel iz šole, torbo pustil pred vrati in šel najprej pogledat čebele. To ti priraste k srcu. Ko se »okužiš« s čebelami, postanejo čebele kot ljubice, kar naše žene nerade slišijo (smeh).« Pogovor je vodila Slavi Košir.