Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Gost v našem studiu je bil kriminalistični inšpektor Matija Breznik (foto: Rok Mihevc)
Gost v našem studiu je bil kriminalistični inšpektor Matija Breznik | (foto: Rok Mihevc)

Pozor: vlomilci in goljufi na delu

Svetovalnica | 16.07.2021, 22:15 Mirjam Judež

S kriminalističnim inšpektorjem Matijem Breznikom smo v Svetovalnici govorili o vse pogostejših vlomih in goljufanju starejših, ko na vrata trkajo prevaranti pod pretvezo načrtovanih del na zemljišču. Na kaj pomislimo, preden se odpravljamo na počitnice? Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Statistika v primerjavi z lanskim letom je ugodna

»Če primerjamo prvih sedem mesecev letošnjega leta z lanskim letom, je statistika ugodna, kar se tiče premoženjske kriminalitete. Kaznivih dejanj ropa, vloma, tatvine … je bilo manj za 24 %, čemur botruje dejstvo, da smo bili zaradi koronakrize veliko doma in so bili zato naši domovi, bivališča ves čas pod nadzorom.«

Pred podvigom vlomilci opazujejo naš dom

»Običajno se vlomilci, ki izvršujejo tovrstna kazniva dejanja, pripravijo: opazujejo, da vidijo, če je stanovanje, naš dom prazen. Predvsem v času dopustov je vlomov več, ker so domovi zaradi dopustov prazni.«

Pogosto tudi sami nehote "povabimo" vlomilca v dom, če preveč naglas razlagamo, da gremo na počitnice ali objavljamo fotografije s počitnic na socialnih omrežjih.

Pred odhodom od doma poskrbimo za nekaj osnovnih samozaščitnim ukrepov

»S preventivnim dejanji in osnovnimi stvarmi, ki nas nič ne stanejo, zaščitimo svoj dom. Ko odhajamo na dopust, zapremo vsa okna in vrata. Stranskih oken, balkonskih vrat ne puščamo odprtih »na škarje«, v okolici hiš ne puščamo lestev, orodja, ker s tem bistveno olajšamo delo vlomilcem. Če imamo alarmno napravo, jo vedno vključimo. Ne puščamo obvestil na vratih, telefonski tajnici, koliko časa bomo odsotni. Objave na Facebooku in ostalih socialnih omrežjih, da smo odšli, kje se imamo lepo, so tvegane. Ne objavljamo slik, opisov. Vlomilci spremljajo novo tehnologijo. Doma ne puščamo večje količine gotovine, dragocenosti, ko nas ni, ampak to sodi na varna mesta: v sefe, trezorje, na banke. Storilci pogosto najdejo ključe hiše, stanovanja pod predpražnikom, v ali pod lončki za rože. Kaj se dogaja okrog hiše ugotovijo z opazovanjem. Dobro je, da prosimo svojce, sorodnike, sosede, da vsake toliko preverijo naš dom, ga imajo pod nadzorom, da jim povemo, kje in kako smo dosegljivi. Ostale predmete, kot so ključi, dokumenti, shranimo na varno. Če pustimo avto doma, dokumente in ključe shranimo na skrito mesto. Svetujemo, če imamo vrednejše predmete, umetniške slike, nakit, ki ga ne vzamemo sabo, da vse te stvari prej fotografiramo, opišemo. Če nam pri vlomu te dragocenosti slučajno odtujijo in imamo te fotografije, je bistveno lažje identificirati te predmete, kot če policiji ponudimo samo opis predmetov.«

Najprej iščejo denar, potem pa tudi nakit, naložbeno zlato, bančne kartice

»Zmikavti najprej iščejo gotovino, nakit, naložbeno zlato, zelo aktualne so bančne kartice. Ni prav redko, ko se PIN koda najde zraven kartice ali v istem predalu, kar storilcem zelo pride prav. Po dejanju takoj odidejo na bankomate in dvigajo dnevni limit.«

Tatovi so najbolj veseli, ko najdejo gotovino
Tatovi so najbolj veseli, ko najdejo gotovino © Markus Spiske / Unsplash

Kljub opozorilom se doma hranijo velike vsote denarja; ne zanašajmo se na sef

»Vedno opozarjamo, da ni primerno hraniti doma gotovine, ampak še vedno imamo kar nekaj primerov, ko vlomilci odtujijo tudi po 10.000 €. Ni dobro, da tako količino gotovine hranimo doma. Tudi če imamo kakovosten sef, se vlomilci nanj pripravijo, pridejo z orodji, sef na samem kraju onesposobijo, pridejo do plena ali ga kar odnesejo s seboj.«

Goljufije in sumljivi obiski na domu

»Kar pogosto se dogaja, da na domovih starejših zvonijo ljudje s sumljivimi nameni, češ, da imajo nalog za izvedbo del, da pregledajo teren. Če oseb ne poznamo, ne odpiramo vrat. Če še naprej zvonijo ali zbijajo po vratih, svetujemo, da se takoj pokliče na interventno telefonsko številko 113, se opiše dogodek in policija bo v najkrajšem možnem času odreagirala.«

Drzne tatvine po domovih storilci izvajajo na prefinjen način

»Opažamo drzne tatvine, ki jih storilci izvajajo na prefinjen in pretkan način. Oškodovanca, lastnika stanovanjske hiše zavedejo, da se bodo izvajale neka dela, meritve v bližini, osebe se predstavljajo kot delavci komunalnih ali telekomunikacijskih podjetij, kot zbiralci, odkupovalci železa, ogledujejo si teren, da preverijo, kako bodo na nek prefinjen in goljufiv način izvedli kaznivo dejanje. Ti storilci najpogosteje delajo v skupinah in imajo vloge med seboj porazdeljene. Oseba, ki prijazno pride do žrtve, se mu predstavi, pove, da bodo potekala dela in poskuša zvabit človeka iz hiše ali stran od hiše, da nima več nadzora nad vhodom stanovanjske hiše. V tem času drugi storilec neopazno odide v notranjost hiše, na zelo hiter način preišče vsebino, pobere gotovino, običajno tudi kake kose zlata, nakita in neopazno odide. Storilec, ki je odpeljal žrtev stran od hiše, se vljudno poslovi in se umakne. Oškodovanec običajno šele čez nekaj časa, dni opazi, da je šlo za krajo, velikokrat je niti ne prijavijo policiji, če pa že, so lahko določene težave s forenzičnimi dokazi, ki bi prišli prav, saj so na nek način uničeni. Žrtve niso tako pozorne na te sumljive osebe, zato si je ne zapomnijo prav dobro, opis je slabši, ne znajo povedati, s kakšnim vozilom so se pripeljali …

Delavci v soseski naj se vedno identificirajo z delovnim nalogom

»Če pridejo take osebe k vam na dom, povedo, iz katerega podjetja so in da se bodo izvajala neka dela, naj se identificirajo z delovnim nalogom ali službenimi izkaznicami. Če se ne, s to osebo ne razpravljamo, nikamor ne odidimo z njo. Morda pokličemo na to podjetje, da preverimo, če povedano drži. Apeliral bi na mlajše, sorodnike, da se s starejšimi o tem pogovarjajo in jih opozorimo na morebitno nevarnost. Če je kdo najavljen, je dobro, da je takrat prisoten kdo od mlajših, da ne pride do kraje.«

Če v svoji okolici zaznate sumljive osebe, ki oprezajo okrog hiš, stavb, pokličite 113 (policijo), lahko tudi na anonimni telefon 080 1200. Za vsako informacijo bo policija hvaležna. Zapišite si registrsko številko, tip, model vozila in koliko oseb je bilo v njem.

Poslušalec Andrej je delil svojo izkušnjo, da so ga že nekajkrat klicali in želeli govoriti z nekom, ki je star nad 70 let. Povedo, da bodo v prihodnjih dneh opravljali meritve krvnega tlaka ali si izmislijo kak drug razlog, da bi prišli k hiši.

»Če se dogovorite za masaže, meritve krvnega tlaka, predvsem starejšim svetujemo, naj bo v takem primeru prisoten nekdo od sorodnikov, znancev, sosedov prisoten. Bolj varno je, če jih bo v stanovanju več, kot če smo sami. Tudi če pride samo eden od teh »merilcev, akviziterjev«, lahko kaj ukrade. Tudi en sam je spreten. Vedno je dobro, da je prisoten še kdo od domačih ali pa se prestavi ta dejavnost, »meritev« na čas, ko bo doma še kdo.«

Pametne in poceni tehnične in mehanske zaščite so dobrodošle

»Opozorimo starejše, svoje starše, stare starše na nepridiprave. Pomagajmo tako, da opremimo vhodna vrata s kukalom, namestimo domofon, verižico na vrata. To so zelo pametne tehnične rešitve, ki lahko preprečijo marsikaj in pripomorejo k večji osebni varnosti. V stanovanjskih blokih ali hišah, kjer starejši živijo sami, naj se uporabljajo video domofoni ali navadni, zvočni domofoni, da ne rabijo odpirati vrat, kakovostna protivlomna vrata z zaporo, ki preprečuje takojšnjo odpiranje vrat, tudi kukalo. Vse to pripomore k osebni varnosti.«

Svetovalnica
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.