Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem neprekinjenega 24-urnega programa. Pred tem smo ga od 5. junija istega leta oddajali nekaj ur dnevno, in to iz koprskega studia, ki je imel svoje prostore pri cerkvi svetega Marka na Markovcu. Že 30 let torej po tej poti širimo evangelij med ljudi dobre volje, kar sodi v naše osnovno poslanstvo. Dokler bom na čelu te medijske hiše, bosta veselo oznanilo Božjega kraljestva in slovenstvo temelja našega programa, poudarja zdajšnji direktor Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak.
V Sloveniji se spet bližajo volitve. To je na shodu v Celju ugotavljal predsednik SDS Janez Janša. Na tamkajšnjem okrožnem sodišču se je pred tem udeležil nove obravnave v zadevi Trenta, ki je, kot kaže, nov montiran politični proces proti njemu. Ljudje, ki so ga prišli podpret, so napolnili Prešernovo ulico v knežjem mestu. Med njimi se je znašel tudi oborožen človek v civilu, po poročanju več medijev naj bi šlo za znanega kriminalista. Policija je na sicer mirnem protestu pridržala člana Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve. Izdala mu je tudi plačilni nalog, saj naj bi se upiral izvedbi postopka, potem ko naj bi močneje brcnil v vozilo RTV Slovenija, ki je po navedbah prič zapeljalo v množico.
Pod vlado Roberta Goloba se stopnjujejo pritiski na novinarje, še posebej na tiste, ki kritično poročajo o razmerah v državi in odgovornosti aktualne oblasti zanje. Na to so opozorili v Združenju novinarjev in publicistov. Obsodili so nedavno posredovanje policije proti novinarju Domovine Luki Svetini.
Nov teden je prinesel novo anketo o razmerjih moči na domačem političnem parketu. Za POP TV so jo izvedli v inštitutu Mediana. Tokrat so bili vprašani do vlade in največje koalicijske stranke dokaj prizanesljivi - podpora ministrski ekipi premierja Roberta Goloba je nekoliko višja kot prejšnji mesec, zmanjšala se je razlika med vodilnima strankama SDS in Gibanjem Svoboda. Da so raziskave javnega mnenja v tem trenutku bolj vedeževanje kot karkoli drugega, je za naš radio ugotavljal politični komentator Martin Nahtigal.
Ni več dovolj, da nasprotnika označiš za fašista in nato zmagaš. To je eno osrednjih sporočil tokratnih volitev v ZDA, je za Radio Ognjišče ugotavljal politični analitik dr. Aleš Maver. Še enkrat se je pokazala tudi izjemna polarizacija tamkajšnje družbe, je prav tako opozoril v zadnji oddaji Spoznanje več, predsodek manj. Obe osrednji stranki bosta morali narediti več, da jo bosta v prihodnje presegli, je še dodal dr. Maver.