Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Predstavniki Slovenske karitas, ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj so v minulem tednu obiskali Bosno in Hercegovino. Preverjali so, kako bi Slovenija lahko pomagala pri obnovi po poplavah, ki so državo prizadele minulo jesen.
To je eno od sporočil oddaje Spoznanje več, predsodek manj, v kateri je bil gost duhovnik, urednik in pisatelj mag. Branko Cestnik. Slišali smo lahko njegove misli o nedelji Božje besede in svetopisemskem maratonu. Opozoril je, zakaj je koristno redno črpati spodbude iz knjige vseh knjig. Ob komentiranju aktualnih razmer v družbi se je mag. Cestnik dotaknil dela ministrstva za solidarno prihodnost, ki ga vidi kot ministrstvo za utopijo. Kot odgovor na protest, nelagodje in potrebo ljudi razume drugi prihod Donalda Trumpa v Belo hišo.
Molite za nas, je škofa Antona Jamnika prosila Melania Trump. Prva dama ZDA je njega in še nekaj ostalih Slovencev, ki so se v Washingtonu nedavno udeležili inavguracije njenega soproga Donalda Trumpa, sprejela v Beli hiši. Škof Jamnik ji je med drugim izročil podobo Marije Pomagaj, Barronu Trumpu, sinu predsedniškega para, pa je prinesel zadnjo izdajo Svetega pisma v slovenskem jeziku.
Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, je za naš radio spomnil politolog in strokovnjak za ameriške študije dr. Bogomil Ferfila. A veliko jih lahko tudi pade, je dodal. Carine, ki bi jih Trump uvedel proti Evropski uniji in Kitajski, so lahko dvorezen meč, je opozoril dr. Ferfila. Z njim se je strinjal upokojeni diplomat in nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu dr. Božo Cerar, ki je v oddaji Pogovor o dejal še, da bo novi voditelj svetovne velesile moral upoštevati, da so se geopolitična razmerja sil spremenila, odkar je pred štirimi leti zapustil Belo hišo.
Na Bližnjem vzhodu je z nekajurno zamudo le prišlo do prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom. Skrajno gibanje je ob tem v izjemno napetih okoliščinah izpustilo prve talke, tri dekleta, ki so bila v ujetništvu v Gazi od terorističnega napada na judovsko državo pred več kot 15 meseci. Gre za del prve faze dogovora med sprtima stranema. Z optimizmom je med drugim navdal papeža Frančiška. Zahvalil se je vsem, ki so pomagali v pogajanjih.