
Vstajenje | (foto: theholyresurrection.com)
V stolnicah odmevalo sporočilo upanja
Slovenija | 20.04.2025, 18:26 Helena Križnik
Z obredi velikonočne vigilije smo Gospodovo vstajenje pričakali tudi v Sloveniji. V stolnih cerkvah so jih vodili škofje ordinariji. Zjutraj in dopoldne so povečini prav tako v stolnih cerkvah darovali še praznične svete maše, ki so se začele z vstajenjsko slovesnostjo in ponekod tudi procesijo. V nagovorih je odmevalo sporočilo upanja, prav tako je bilo slišati povabila, naj brez strahu širimo veselo novico.
Jezus je vstal, ker ljubezen ne more umreti
»Prosimo Gospoda, naj nam da zares spoznati veliko noč,« je pri vigiliji pozval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Naj bo v svetu še toliko teme, luč Kristusovega vstajenja jo bo, kot je dodal, vedno in povsod razblinjala. »Ker poznamo veliko noč, se ne bomo prestrašeni skrivali, ampak bomo živeli kot ljudje upanja in bomo to upanje prinašali tudi drugim.« V samem velikonočnem jutru je nadškof Zore razmišljal o človeškem in Božjem delovanju. »Priznati moramo, čeprav s težavo, da smo ljudje tisti, ki povzročamo nasilje, ki tešemo križe, ki kopljemo grobove, ki izkoriščamo druge ljudi, ki ropamo naš skupni dom, namesto da bi skrbeli zanj,« je dejal in dodal, da Jezus ni prišel, da bi nam prinesel obsodbo, ampak da bi nam prinesel življenje. »Jezus je vstal, ker ljubezen ne more umreti. Jezus je vstal, ker je svoje življenje položil v Očetove roke in Oče ga je obudil od smrti.« Nadškof Zore je zato zaželel, da bi ob znamenjih smrti vedno videli tudi znamenja vstajenja.
Velikonočna vera je zastonjski dar
»Kristus je vstal in je z nami. Z nami je vedno na vseh poteh našega življenja. Lahko rečemo, da gre z nami, za nami in nas potiska naprej,« je v sinočnjem nagovoru spomnil mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl. Pri praznični sveti maši je med drugim poudaril, da je Jezusovo vstajenje zastonjski dar Očeta za naše odrešenje, prav tako je zastonjski dar tudi velikonočna vera. Nadškof Cvikl je prav tako spodbudil, naj od individualizma in zagledanosti vase preidemo k skupnosti. »Biti kristjan pomeni biti del občestva, del skupnosti. To ni skupnost, ki človeka jemlje kot številko, ampak je skupnost v Gospodu, kjer vsak najde svoje mesto, se čuti sprejetega in lahko duhovno raste...«
Vstajenje je vir poguma
Predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje, je v pridigi med vigilijo spomnil, da grob lahko predstavlja številne okoliščine, kot so izguba službe, vojna, bolezen, družinska tragedija, odvisnost. Sporočilo velike noči je, da je v teh grobovih odslej prisotno življenje. Poklicani smo, da pričujemo o tem in da svetu prinašamo novico o odrešenju, je dodal. Danes pa je škof Saje še poudaril, da je Kristus vstal, ker ljubezni ni mogoče pokopati. Vstajenje je tudi vir poguma, je prav tako menil. Ker je Kristus premagal smrt, lahko po besedah škofa Sajeta tudi mi premagamo strah, obup, greh. Kjer je vstajenje, tam je upanje. Tudi sredi največje teme, je še opozoril.
Kdor je nor zaradi ljubezni, lahko pride do blagodejne večnosti v nebesih
Koprski škof Peter Štumpf je med sinočnjim bogoslužjem v Kopru podelil zakramente katehumenom, ki so se pripravljali na vstop v oltarno občestvo. Danes je praznično sveto mašo daroval v konkatedrali v Novi Gorici. Govoriti o vstajenju je težko, je v pridigi razmišljal škof Štumpf, meji celo na norost, je dodal. »Čeprav nam mnogi rečejo, da smo nori zaradi vere v vstajenje, je vendarle veliko boljša norost iz ljubezni do Jezusa in do ljudi, kot je norost iz sovraštva.« Kdor je nor zaradi ljubezni, ima po besedah škofa Štumpfa dobre možnosti, da pride do blagodejne večnosti v nebesih. Ob oltarju se mu je pridružil apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Jean-Marie Speich, ki ga poslanstvo v prihodnje čaka na Nizozemskem. Škof Štumpf se mu je ob tej priložnosti zahvalil, da je veselo novico o Jezusovem vstajenju zadnjih šest let glasil med nami.