Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Naloga monarha je predstavljati državo, ki jo je dobil samo na posodo. Britanska kraljica Elizabeta II. je bila s svojo zgodbo tej ideji popolnoma predana, je za oddajo Spoznanje več, predsodek manj ugotavljal politični analitik in zgodovinar dr. Aleš Maver. Vprašal se je, ali bo njen naslednik Karel III. uspel ohraniti to zavest.
Italijane čez dober mesec in pol čakajo predčasne parlamentarne volitve. Stranke so že začele nabirati glasove, da bi okrepile svojo moč, sklepajo zavezništva.
Potem ko je vrhovno sodišče v ZDA odpravilo razsodbo Roe proti Wade, ki je pred pol stoletja uzakonila umetno prekinitev nosečnosti, posamezne zvezne države že uvajajo spremembe. Vse več jih skuša zaščititi nerojene otroke, a nekatere se pri tem soočajo z ovirami. Zagovornike življenja torej čaka težko delo.
Ni izključeno, da bi se papež Frančišek avgusta mudil v Ukrajini. To je v pogovoru za prvi program italijanske nacionalne televizije nakazal vatikanski tajnik za odnose z državami, nadškof Paul Richard Gallagher. Dodal je, da bi imel lahko ta obisk zelo pozitivne rezultate.
Papež Frančišek je z okna apostolske palače v Vatikanu množici romarjev tokrat razlagal evangeljski odlomek, ki govori o usmiljenem Samarijanu. Kljub temu da je pripoved dobro znana, je pronicljiv pogled papeža Frančiška v njej odkril aktualne napotke za današnje življenje. Tako kot starozavezni duhovnik in levit namreč tudi mi med hitenjem do zastavljenih ciljev včasih spregledamo stvarnost, ki nas neposredno kliče, naj se ustavimo, odkrijemo neposredno potrebo sočloveka in priskočimo na pomoč. Po molitvi Angelovega češčenja je sveti oče izrazil svojo bližino Šrilanki, Libiji in Ukrajini. Ker obhajamo nedeljo morja, je povabil še k molitvi za pomorščake.