Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Digitalizacija hitro vstopa tudi v zdravstvo in obenem spreminja način delovanja ustanov, ki sestavljajo ta pomemben sistem. Čeprav sabo prinaša nekatere resne izzive, napredka ni mogoče zanikati. A zanimivo je dejstvo, da vsi statusi bolnika ostajajo zabeleženi v obliki papirnatega kartona. Kaj bi bilo drugače, če bi bil elektronski?
Sporočil bom nekaj velikega. To je tik pred vmesnimi volitvami v ZDA napovedal nekdanji predsednik Donald Trump. Tako je še spodbudil ugibanja, da se bo znova podal v tekmo za funkcijo, ki jo je že opravljal. Nekateri predstavniki republikancev niso zadovoljni, upajo, da novica, ki naj bi jo razkril v kratkem, ne bo povezana z njegovo morebitno kandidaturo. Krivijo ga namreč za to, da stranki sredi mandata demokrata Joea Bidna v Beli hiši ni uspelo osvojiti res trdne večine v zveznem kongresu.
Osnovna zdravstvena dejavnost in z njo družinska medicina je temelj vsakega zdravstvenega sistema. A v Sloveniji se že vrsto let sooča z resnimi težavami, v zadnjem času so se še poglobile. Državni zbor je poleti sprejel intervencijski zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti v zdravstvu. Ta je bil podlaga za vladni uredbi, ki sta začeli veljati sredi oktobra in uvajata nagrajevanje družinskih zdravnikov ob povečanih obremenitvah. Predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igor Muževič je do ukrepa kritičen.
Konec tedna bo znano, kdo bo v predsedniški palači nasledil Boruta Pahorja. Anže Logar in Nataša Pirc Musar, ki sta v prvem krogu volitev za najvišjo politično funkcijo v državi prejela naveč podpore, lahko le še nekaj dni nagovarjata volivce, naj jima v drugem krogu namenijo svoj glas. Zadnje ankete kažejo, da bi tekmo utegnila dobiti Pirc Musarjeva, a v zmago je prepričan tudi Logar.
Vmesne volitve v ZDA so končane, preštevanje glasov po njih še ne. Vse najbolj zanima, kako se bo razpletla bitka za sedeže v zveznem kongresu. Kdo bo imel večino, za zdaj ostaja v zraku. Tako demokrati kot republikanci so se v nov dan prebudili s cmokom v grlu oziroma z grenkim nasmeškom, je za naš radio ugotavljal gostujoči raziskovalec Centra za mirovne in varnostne študije na Univerzi Kalifornije v San Diegu dr. Igor Kovač.