Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
dr. Aleš Maver (foto: STA)
dr. Aleš Maver | (foto: STA)

Žrtvovati Ukrajince ne bi koristilo nikomur

Svet | 27.03.2025, 14:46 Helena Križnik

Zanašanje na dogovarjanje z Vladimirjem Putinom je smrtno nevarno. Tako je v eni od zadnjih oddaj Spoznanje več, predsodek manj ocenil politični analitik in zgodovinar dr. Aleš Maver. Ker je njegov režim kopija sovjetskega sistema, razume le jezik moči, je dodal. Zato prilizovanje Rusiji za dosego miru v Ukrajini po njegovih besedah ni prava pot.

Režim v Moskvi temelji na čistem niču

Izhodišča aktualnega režima v Moskvi niso zakoreninjena v tradicionalnem ruskem nacionalizmu ali imperializmu, kot večkrat slišimo, ampak v sovjetski miselnosti. Tega tako v Evropski uniji kot v ZDA marsikdo ne vidi, je opozoril dr. Maver. »Ta sovjetska miselnost je nihilizem v čisti obliki, kar pomeni, da drugače kot večina sistemov po svetu, ki imajo neke vrednostne temelje, ta sistem nima nikakršnih vrednot v svojem temelju. Temelji na čistem niču. Ker temelji na čistem niču, je, paradoksno, njegova prednost v tem, da lahko ta nič po potrebi zapolni s čimerkoli - včasih s pravoslavjem, včasih s socializmom, včasih z bojem proti antisemitizmu, včasih s širjenjem antisemitizma. Kot pač kažejo potrebe in kot kaže položaj v svetu.«

Nosilcem takšnega režima verjeti, da želijo mir, je popolna norost, je poudaril dr. Maver. To bo po njegovih besedah spoznala tudi administracija Donalda Trumpa, ki je korenito spremenila politiko ZDA do Ukrajine in se začela pogajati z Rusijo. Dr. Maver se boji, da je škoda že narejena. »Trumpov obrat je povzročil, da zdaj tako imenovani mirovniki, ki si seveda predstavljajo mir po notah Moskve, lezejo iz vseh lukenj. In že tako načeta podpora Ukrajini po treh letih ruske agresije na celotno ozemlje države je zdaj doživela še en hud udarec s tem, da se lahko tisti, ki nasprotujejo nadaljnji pomoči Ukrajine, sklicujejo na Trumpa.«

Zgodovina Ukrajine bi se utegnila zavrteti 20 let nazaj

Kaj bi se zgodilo, če bi Evropska unija in ZDA dvignili roke od Ukrajine? Zgodovina te države bi se zavrtela vsaj 20 let nazaj, je opozoril dr. Maver. »Vse tisto, kar so Ukrajinci z večkratnim angažiranim bojem za demokracijo, ki je hkrati pomenil tudi boj za narodni, jezikovni in kulturni obstoj, dosegli v času ukrajinske neodvisnosti, bi bilo postavljeno pod vprašaj. Zato se mi zdi, da je tisti minimum, ki mora ostati, mimo katerega ne ZDA ne ne Evropska unija ne smeta iti, ohranitev ukrajinske neodvisnosti, polne neodvisnosti, ne da bi šlo za neko marionetno tvorbo, ki bi bila povsem odvisna od Rusije.« Dr. Mavra skrbi, da je vsega naveličana javnost v Evropski uniji nagnjena v smer kakršnegakoli miru, da bi se le vrnila v običajne tirnice. A žrtvovati Ukrajince, ki so ustavili ruski cunami, ne bi koristilo nikomur, je bil jasen.

Svet, Oddaje, Novice, Spoznanje več
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...