Tanja DominkoTanja Dominko
prof. dr. Mojca Matičič (foto: ARO)
prof. dr. Mojca Matičič

Tihi ubijalec ali tempirana bomba? Oboje.

Oddaje | 09.11.2016, 15:14 Blaž Lesnik

Virusni hepatitis predstavlja sedmi najpogostejši vzrok smrtnosti po vsem svetu. V zadnjih dveh letih pa imamo na voljo odlična zdravila (tudi v Sloveniji), s katerimi je hepatitis C postal prva kronična virusna okužba v zgodovini medicine, ki je ozdravljiva. Če upoštevamo, da pred letom 1989 tega virusa sploh še niso poznali, gre pritrditi naši gostji, prof. dr. Mojci Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana - »da namreč živimo v epohalnem obdobju«.

Še vedno pa je največja težava prepoznavanje okužbe. Okužbe s hepatitisoma B in C je moč z vidika javnega zdravja primerjati s tempiranima bombama. Okužba s tema virusoma lahko pri več kot polovici okuženih poteka popolnoma brez bolezenskih znakov, kar pomeni, da se okuženi ne zaveda, da se je okužil, ker nima značilnih znakov – rumenice ali zlatenice (ki nas ponavadi pripelje do zdravnika). »Obe okužbi lahko potekata kronično, doživljenjsko. Oseba se ne zaveda, da se je okužila in žal se dostikrat zgodi, da poišče zdravniško pomoč, ko je pozno, če ne celo prepozno. Obe okužbi namreč privedeta do življenje ogrožujočih posledic. Po eni strani je to odpoved delovanja jeter (ciroza), po drugi strani pa sta oba virusa poveza z nastankom raka jeter. Žalostno je, ko bolnika prvič dobimo v ambulanto šele potem, ko se je naključno pri kakšnem sistematskem pregledu na ultrazvoka trebuha odkrila okrogla sprememba na jetrih. Ljudje se ne zavedajo, da so bili lahko v (davni) preteklosti izpostavljeni kakšnemu tveganju za okužbo«, pravi dr. Matičičeva.

Obstaja pet tipov bolezni, in sicer A, B, C, D in E. Okužbo s hepatitisom A in E povzročata onesnažena voda ali hrana, do okužbe z drugimi tipi pa največkrat pride zaradi stika s telesnimi tekočinami okuženega človeka. V svetu je z virusom C okuženih 180 milijonov ljudi, z virusom B pa kar 350 milijonov ljudi. Gre za tempirano bombo, saj se več kot polovica teh ljudi ali kar tri četrtine ne zaveda, da so okuženi. »Niso grožnja samo sebi, ker zaradi nevednosti ne poiščejo zdravniške pomoči, ampak so grožnja tudi svoji okolici, saj nemo okužbo prenašajo. Zato ne čudi, da je Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi teh ogromnih številk in grožnje s smrtnih izidom junija letos izdelala prvo strategijo obvladovanja virusnega meningitisa s cilje, da bi do leta 2030 (imamo dobra orodja in orožja) lahko preprečili, da bi ta virus še pomenil grožnjo javnemu zdravju.«

Prvi korak pri tem je odkriti vse okužene, saj je okužba tudi tri desetletja lahko povsem brez bolezenskih znakov. Na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana (Japljeva 2) VSAK ponedeljek med 12.00 in 14.00 uro poteka brezplačno anonimno testiranja na okužbo z virusoma hepatitisa B in C.

Oddaje, Zdravstvo
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...