Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Šesta etapa legendarne francoske pentlje danes vodi mimo naselja Taize v Burgundiji, ki je središče taizejske mednarodne skupnosti. Pol leta mineva od mednarodnega novoletnega taizejskega srečanja v Ljubljani, ki je tako pri gostiteljih kot romarjih iz vse Evrope in širše pustilo lepe spomine. Veliko mladih in družin pa že tradicionalno preživi poletni teden v Taizeju, kjer bratje s prostovoljci vodijo poletne duhovne tedne. Letos ne bo nič drugače z izjemo današnjega dne, ki bo zaradi prihoda kolesarjev drugačen.
Vedno prepoln mesec maj (letos tudi s dežjem) gre h koncu. Med sijoče električne avtomobile se na oglasnih plakatih vse pogosteje vrivajo podobe kandidatov na bližajočih se evropskih volitvah, tu in tam v nas zabolšči vprašanje »za ali proti?«, pojavlja se tudi značilna podoba zelenega nazobčanega lista razvpite vsestranske rastline. Na vojne posnetke iz prvih frontnih vrst v Ukrajini, ki si jih na spletnih portalih lahko ogledamo po oglasnih sporočilih, smo se že zdavnaj navadili, nova žarišča se odpirajo iz dneva v dan: Rusija, Izrael, Balkan, Kitajska – Tajvan.
Gregorjevo je danes - praznik pomladi, ljubezni in mladosti. Na slednjo lahko napelje tudi Teden katoliškega šolstva, v katerem smo. Obeležuje ga 31 vzgojno izobraževalnih ustanov, ki jih je ustanovila Cerkev in jih poleg vrtčevskih otrok obiskuje nekaj več kot 2200 učencev in dijakov ter približno 330 študentov. Poklicani tudi k odpiranju duhovnih obzorij se vzgojitelji, učitelji in profesorji na katoliških vzgojnih ustanovah srečujejo z zelo podobnimi izzivi kot njihovi kolegi na drugih šolah. Ne le raziskave, tudi čakalne dobe pri pedopsihiatrih kažejo, da stopnje depresije, anksioznosti in drugih duševnih motenj med mladimi naraščajo. Svetovna zdravstvena organizacija izpostavlja duševno zdravje kot kritično vprašanje in kaže na samomor kot enega od pomembnih vzrokov smrti v starosti od 15 do 29 let. Ta zaskrbljujoča statistika govori o tihem boju, ki ga danes bijejo številni mladi.
Osrednji gost petkovih Doživetij narave je bil režiser, fotograf in snemalec Rožle Bregar, kot si sam pravi: fant z veliko strastjo do ustvarjanja. Ta ga je pripeljala do snemanja za BBC in Netflix. Znan je po snemanju v ekstremnih razmerah – od visenja na vrvi do prenočevanja v gorah ali ob reki s kajakom. Na Festivalu Gorniškega filma v Cankarjevem domu je do konca napolnil Linhartovo dvorano s svojo ljubeznijo do Islandije. Našim poslušalcem jo je z besedami razkril že nekaj dni prej.
Z gorami smo Slovenci zgodovinsko tesno povezani. Slovenski alpski svet obsega 42% ozemlja, po naših gorah je speljana razvejana mreža poti, katerih skupna dolžina presega 10.000 km, prenočišče in oskrbo pa planincem v letnem delu nudi skoraj 180 planinskih koč, zavetišč in bivakov. Letošnja tema mednarodnega dne gora izpostavlja pomen odgovornega obiska gora in hkrati opozarja na krhkost gorskih ekosistemov. Tudi naša redna tedenska oddaja Doživetja narave, ki spremlja planinke in okoljske tematike, se pridružuje praznovanju.