Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Z gorami smo Slovenci zgodovinsko tesno povezani. Slovenski alpski svet obsega 42% ozemlja, po naših gorah je speljana razvejana mreža poti, katerih skupna dolžina presega 10.000 km, prenočišče in oskrbo pa planincem v letnem delu nudi skoraj 180 planinskih koč, zavetišč in bivakov. Letošnja tema mednarodnega dne gora izpostavlja pomen odgovornega obiska gora in hkrati opozarja na krhkost gorskih ekosistemov. Tudi naša redna tedenska oddaja Doživetja narave, ki spremlja planinke in okoljske tematike, se pridružuje praznovanju.
Malo je takšnih, ki strastno povezujejo dve tako široki področji, kot sta glasba in gozdarstvo. Letošnji prejemnik Slomškovega priznanja Leon Kernel to počne že dolgo časa. Njegova inovativna diploma ob zaključku študija gozdarstva iz leta 1982 nosi naslov: Gozd – glasba. Za svoje predano pedagoško delo (na Glasbeni šoli Postojna je 16 let poučeval klavir, od leta 1996 pa uči na Srednji gozdarski in lesarski šoli ter višji strokovni šoli v Postojni) je na letošnjem 20. Slomškovem dnevu na Ponikvi prejel priznanje Društva katoliških pedagogov. V pogovoru za oddajo Naš gost je povedal, da ga sprejema z veseljem, hkrati pa ga simbolno odstopa vsem tistim vzgojiteljem, ki so ga spremljali na njegovi življenjski poti in tako zanj odpirali vrata v pedagoški poklic.
Kaj storiti z gnečo na cestah, ki se iz meseca v mesec stopnjuje, je vprašanje, ki nas zaposluje že kar nekaj časa. A vsem, ki dnevno stojijo v zastojih tudi po več ur, je jasno, da tako ne bo šlo več naprej. Težav je več kot rešitev, vprašanja zastavljati pa lažje kot podati odgovore, ki bi kot zamah čarobne paličice rešili vse prometne zagate. Vse bolj pa se kaže, da popularni ukrepi, ki prinesejo navidezno rešitev, na dolgi rok ne delujejo. Ali mednje sodi gradnja načrtovanega tretjega pasu na ljubljanski obvoznici? Kako okrepiti sistem javnega potniškega prometa, da bo dejansko privlačen in uporaben? Kaj je mobilnostna revščina in kam vse se lahko v hribe podamo z javnim prevozom? Gost Doživetij narave je bil dr. Matej Gabrovec iz Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU.
Že vse od tistega žalostnega petka pred tednom dni, ko je našo domovino prizadelo obilno deževje in sprožilo hudourniške poplave, se trudimo z aktualnim poročanjem poslušalke in poslušalce seznanjati s stanjem v prizadetih krajih in jih vabiti k dejavni pomoči vsem prizadetim. Danes se je naša ekipa napotila proti Lučam v Zgornji Savinjski dolini.
Nepričakovano se je poslovil specialist kirurg in ustanovitelj Medicinskega centra Iatros prof. dr. Pavle Košorok. Bil je stalen gost zdravstvenih Svetovalnic in je v naš studio rad prihajal – vedno z mislijo na to, kako bi s svojim strokovnim znanjem in bogatimi izkušnjami pomagal ljudem. Tudi na njegovo pobudo smo odpirali teme, o katerih je zaradi stigmatiziranosti težko začeti pogovor. Ko smo ga gostili, so telefoni poslušalcev hitro zazvonili, svoje sicer strokovne nasvete pa je dr. Košorok vselej podajal na poljuden način, s katerim je pomagal mnogim razumeti neprijetne težave, jih blažiti ali pa jih je napotil na ustrezno medicinsko obravnavo.