Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
»Današnji čas je poln protislovij, ki odražajo kompleksnost in hitrost razvoja sodobne družbe. Eno od teh protislovij je, da kljub napredku znanosti in tehnologije, ljudje izgubljamo zaupanje v tradicionalne vire modrosti, kot je Sveto pismo ter se namesto tega obračamo po pomoč k umetni inteligenci.« Ta uvod je napisala umetna inteligenca, ki s pomočjo vsem dostopnega tehnološkega orodja Chat GPT z raketno hitrostjo vstopa v naš vsakdan.
Prof. dr. Jurij Kunaver, ugledni slovenski geograf, dolgoletni redni profesor v pokoju in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani, bo v letošnjem letu praznoval visok življenjski jubilej. Enega najboljših poznavalcev visokogorskega krasa smo pred mikrofon povabili v decembrski sobotni oddaji, v kateri je odstrl spomine tako na otroštvo kot na svojega očeta legendarnega Sivega volka. Spregovoril je tudi o svojem raziskovalnem delu predvsem v Julijcih in Zgornjem Posočju.
Zgodbo svojega življenja in poslanstva rejništva nam je v letošnjem Tednu za življenje odstrla Bernarda Konjar. Pri njej se je zvrstilo več kot 14 otrok, s katerimi je spletla pristne vezi. Tudi sama je bila takoj po rojstvu v reji, ker njena mama ni zmogla skrbeti zanjo, čeprav sta bili v rednih stikih.
“Z alpinizmom se ukvarja mnogo ljudi, Andrej Štremfelj pa je en sam.” Tako je svežo avtobiografijo legendarnega alpinista pospremila njegova žena, vrhunska alpinistka Marija Štremfelj. V zgodovino alpinizma se je Andrej vpisal že 13. maja leta 1979, ko sta skupaj z Nejcem Zaplotnikom kot prva Slovenca (tudi Jugoslovana) stopila na najvišji vrh sveta. Na Mount Everest je drugič stopil leta 1990, ko sta z ženo Marijo postala prvi zakonski par na strehi sveta. O tem sta pred nekaj leti napisala knjigo Objem na vrhu sveta, zdaj prihaja prvi del avtobiografije Kristali sreče. O ozadju nastajanja knjige, spominih in pisanju v Davči je Andrej spregovoril za oddajo Doživetja narave.
Kakšen glas ste danes najprej zaslišali, ko ste zjutraj odprli oči? Pri tem nimam v mislih zgolj zvokov iz neposredne okolice, ampak vse tiste glasove, ki so v nas in nam s svojo samoumevno prisotnostjo pije pozornost: podrsaj po telefonu, preveri zadnje novice in všečke. Kmalu se lahko pridruži glas obupa, najprej zato, ker nismo tako super kot vplivneži na instagramu, potem se zavemo, da nam bo zmanjkalo časa in ne bomo uspeli postoriti zadanega, v kulisi dnevnega hitenja pa na nas preži brezup zaradi sveta, v katerem živimo in ga s svojim načinom uničujemo tudi sami.